Przejdź do treści
Nr 05/2012
magazyn piłka nożna

Nr 05/2012

W Tygodniku

W numerze:

Polska

  8. Dogrywka z Adrianem Mrowcem

10. Nie tylko z ostatniej chwili

12. Transferowa giełda ekstraklasy

14. Dwóch na dwóch z Maciejem Korzymem i Kamilem Kuzerą

17. Sędziowie: Potrójna kontrola

18. Ekstraklasa: Ferie ŁKS

20. Stadion Narodowy – otwarty!

44. I liga: Giełda transferowa

45. I liga: Przygotowania Arki Gdynia


Euro 2012

21. Kolejne typowanie wyjściowej jedenastki Polski na mecz z Grecją

22. Polskie spojrzenie na finały: Wywiad z Kamilem Grosickim

24. Przedstawiamy finalistów: Francja

26. Historia ME – Włochy 1968

27. Największe gwiazdy w historii ME – Iker Casillas

28. Meldunki z obozów finalistów: Niemcy i Rosja


Świat

  4. Temat tygodnia: Hiszpania i Włochy na półmetku sezonu

29. Nowy trener reprezentacji Walii: Chris Coleman

30. Europejska giełda transferowa

32. Bundesliga: Znakomita forma Borussii Moenchengladbach

34. Szwajcaria: Neuchatel Xamax wykluczony z ligi

36. Finanse w rosyjskim futbolu

38. Waleczni piłkarze Libii

39. Puchar Narodów Afryki

40. Argentyna: Przed startem ligi

41. Ligi w Europie

 

Grają i pyskują

Kto powiedział, że liga, w której z góry wiadomo, kto zajmie pierwsze i drugie miejsce, nie może być ciekawa? Pozycje Realu i Barcelony w Primera Division pozostały niezagrożone, znów nikt się między te kluby nie wmieszał i już nie wmiesza, ale działo się co niemiara. I w drugiej połowie sezonu też dziać się będzie dużo.

Polak to, Polak tamto

Wystarczy rzut oka na dział Ligi w Europie, żeby przekonać się, że Polacy grający za granicą rzadko mają pewne miejsce w składach swoich drużyn. W szkockiej Premier League, z dala od szumu medialnego wokół Roberta Lewandowskiego, Ludovica Obraniaka czy Wojciecha Szczęsnego, występuje Adrian Mrowiec, mający miejsce w podstawowej jedenastce Hearts of Midlothian.

Młodsi panowie dwaj

Pierwszy ma 29 lat i nosi opaskę kapitana, mimo że w klubie są piłkarze bardziej doświadczeni jak choćby Paweł Sobolewski i utytułowani jak Aleksandar Vuković. Drugi ma 24 lata, kapitanem jeszcze nie jest, ale w szatni Korony Kielce ma dużo do powiedzenia, bo zasiada w radzie drużyny. Kamil Kuzera i Maciej Korzym to w układance Leszka Ojrzyńskiego kluczowi ludzie. Na boisku i poza.

Dwa metry pod ziemią

ŁKS znalazł się pod ścianą. Pieniędzy w klubie nie ma właściwie na nic, drużyna do rundy wiosennej przygotowuje się więc tylko w Polsce, i to na własnych obiektach. Właściciele, aby ugrać kilka groszy, przesuwają doświadczonych graczy do Młodej Ekstraklasy, straszą upadłością klubu. Chyba już tylko piłkarze wierzą, że w Łodzi stanie się cud, i sumiennie trenują, choć nie do końca wiadomo, na czym opiera się ich wiara.

Z dala od Polski

Z jednej strony, awansując do następnej fazy gier, Francuzi chcieliby uniknąć zajęcia drugiego miejsca w grupie D, bo oznaczać ono będzie konieczność rywalizacji prawdopodobnie z Hiszpanią. Z drugiej strony taka sytuacja oznacza, że ćwierćfinał Koguty rozegrać mogą w Doniecku, a w przypadku dalszego awansu, na stadionie Szachtara przyjdzie im walczyć także w półfinale. Może więc się zdarzyć, że Francuzi zdobędą mistrzostwo Europy, w Polsce się w ogóle nie pokazując. Czy to w ogóle realny plan?

Szalone Źrebaki

Wszyscy ci, którzy na początku sezonu z przymrużeniem oka patrzyli na znakomitą grę Borussii Moenchengladbach, muszą posypać głowy popiołem. Zespół jeszcze w maju 2011 roku rozpaczliwie broniący się przed spadkiem do 2. Bundesligi przeszedł niezwykłą metamorfozę i dziś jest na prostej drodze do elitarnej Ligi Mistrzów.

Możliwość komentowania została wyłączona.