Przejdź do treści
Nr 02/2012
magazyn piłka nożna

Nr 02/2012

W Tygodniku

W numerze:

Polska

  4. Temat tygodnia: Ile kosztuje reprezentacja?

  7. Analiza: Polskie kluby gonią europejskich rywali

10. 90 minut z Włodzimierzem Lubańskim i Jagiełłą

12. Nie tylko z ostatniej chwili

14. Dogrywka z Piotrem Wiśniewskim

16. Raport „PN”: Przygotowania drużyn ekstraklasy do rundy wiosennej

20. Nasi w Bundeslidze: Artur Płatek w sztabie szkoleniowym FC Kaiserslautern

21. O stażu w Anderlechcie Bruksela opowiada Robert Kasperczyk

22. Analiza: Rocznik 1992, czyli przegląd reprezentacyjnych zasobów

45. I liga: Ruszyła transferowa karuzela


Świat

24. Poster Wayne’a Rooneya

26. Dogrywka z Luisem Figo

28. Primera Division: Portret Roberto Soldado

30. Ligue 1: Zimowe porządki w Paris Saint-Germain

32. Nasi za granicą: Niemcy kupują młodych Polaków

33. Pożegnanie z gwiazdami: Ronaldo, Vieira, Cannavaro

34. Serie A: Derby Mediolanu

35. Premier League: Prawa ręka Roberto Manciniego, czyli Pablo Zabaleta

36. Z Chile do Włoch: Eduardo Vargas

37. Neymar & Tabarez: Najlepsi w Ameryce Południowej i Meksyku

38. Top 55: Reszta świata w klubach Europy

41. Podsumowanie grudnia w Europie

42. Ligi grające systemem wiosna-jesień

43. Ligi w Europie

 

Wszystkie miliony kadry

Co jakiś czas wybucha bomba związana z pieniędzmi, którymi obraca PZPN. Nie dziwi więc, że wśród polityków nie brakuje chętnych – i to niezależnie od reprezentowanej opcji – na zrobienie skoku na kasę związku. Skoro bowiem prezes Grzegorz Lato zarabia 50 tysięcy złotych miesięcznie, wielu oczyma wyobraźni widzi i swoje apanaże liczone w dziesiątkach tysięcy. Nikt jednak nie zadaje pytania o koszty, o to na przykład, ile kosztuje reprezentacja Polski. Postanowiliśmy zatem nadrobić tę zaległość.

Sezon przełomu?

Mimo że do końca sezonu 2011-12 jeszcze daleko, już teraz możemy powiedzieć, że dla naszej piłki klubowej jest udany. Wisła Kraków i Legia Warszawa dostały się do fazy pucharowej Ligi Europy, dzięki czemu T-Mobile Ekstraklasa awansowała na 20 miejsce w rankingu UEFA. Aby jednak bieżące rozgrywki okazały się przełomowe, potrzebujemy jeszcze lepszej postawy obu klubów wiosną.

Operacja wiosna

Piłkarze klubów ekstraklasy w większości powrócili już do treningów po urlopach. Ale nie tylko na boiskach bądź w halach, gdzie szlifują formę, dużo się dzieje. Także w gabinetach prezesów trwa gorączkowe poszukiwanie nowych zawodników bądź pozbywanie się tych niepotrzebnych. Co słychać w klubach ekstraklasy?

Nie jestem kosmitą

Jest jednym z najbardziej utytułowanych zawodników w historii futbolu. Do pełni szczęścia zabrakło mu sukcesów z reprezentacją Portugalii, z którą niespodziewanie przegrał finał Euro 2004 z Grecją i zajął czwarte miejsce na mistrzostwach świata dwa lata później. W 2009 roku zakończył trwającą 20 lat karierę, w czasie której ciągle był na topie. Przez kibiców Barcelony znienawidzony za transfer do Realu Madryt, przez fanów Królewskich i Interu Mediolan uwielbiany, gdyż był dla nich synonimem ery sukcesów obu klubów.

Odrodzony 2 kwietnia

Jedno z pytań, które od roku najczęściej zadają sobie hiszpańscy kibice, brzmi: dlaczego selekcjoner Vicente del Bosque nie ceni Roberto Soldado? La Roja ma kłopoty z napastnikami, Sfinks sprawdza wielu zawodników na tej pozycji, ale nie atakującego Valencii. Wkrótce jednak będzie musiał mu dać szansę, bo Soldado wznosi się w ostatnich miesiącach na poziom, którego nikt się po nim nie spodziewał.

Co za Yaya!

Europa nadal czerpie pełnymi garściami ze szkółek piłkarskich działających w Ameryce Południowej oraz Afryce, zaś tamtejsi piłkarze wzbogacają śledzone przez nas na co dzień rozgrywki ligowe w Anglii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Francji i nie tylko.

Możliwość komentowania została wyłączona.