Tele-Fonika potwierdza ofertę ws. Wisły Kraków
Kilka dni po pojawieniu się pierwszych informacji medialnych na temat oferty kupna Wisły Kraków, do całej sprawy odniosła się firma Tele-Fonika. Jej biuro prasowe wydało stosowny komunikat, w którym potwierdza, że taka propozycja leży na stole.
Wisła Kraków już niedługo może trafić w ręce poważnego niemieckiego inwestora
Ofertę przejęcia klubu złożyła niemiecka spółka Stechert Group, która złożyła w tej sprawie wymaganą ofertę w wysokości 40 milionów złotych i jednego grosza (musiała ona być wyższa niż wspomniane 40 milionów).
Aktualnie Niemcy czekają na wynik audytu, po którym będą mieć pełniejsze spojrzenie na obecną kondycję finansową „Białej Gwiazdy”. Jeśli zadłużenie klubu faktycznie jest takie, o jakim poinformowano kupca, a więc około 15 milionów złotych, a przy okazji nie wypłyną żadne inne kwestie, to transakcja powinna zostać szybko i sprawnie sfinalizowana.
Poniżej przytaczamy pełną treść komunikatu Tele-Foniki:
„Potwierdzamy, iż w dniu 21.07.2017 r. za pośrednictwem Grupy Tele-Fonika została złożona oferta nabycia 100% akcji Wisła Kraków S.A. Ofertę przekazał pośrednik reprezentujący Stechert Group (Hubstrasse 7, D-91452 Wilhermsdorf, Niemcy).
Umowa zbycia akcji Klubu z lipca 2016 roku, przejęta przez Towarzystwo Sportowe „Wisła” Kraków w Krakowie przewidywała, iż jeśli w ciągu roku od jej zawarcia pojawi się inwestor skłonny zapłacić za wszystkie akcje Wisły Kraków S.A. kwotę większą niż 40 mln zł, to nabywca Klubu (TS Wisła) będzie zobowiązany do sprzedaży akcji takiemu inwestorowi. Spełniająca ten warunek oferta złożona w imieniu Stechert Group wpłynęła do Grupy Tele-Fonika w ostatnim dniu tego rocznego terminu o godz. 15:30 i natychmiast została przekazana do TS Wisła.
Złożenie oferty oczywiście nie oznacza finalizacji transakcji – jest jedynie jej początkiem, rozpoczęciem długiego procesu weryfikacji. Z jednej strony Inwestor przeprowadzi tzw. due diligence nabywanej spółki, a jednocześnie Tele-Fonika wspólnie z TS Wisła dokona szczegółowej weryfikacji wiarygodności niemieckiego Inwestora, na co z uwagi na moment wpływu oferty nie było – co oczywiste – czasu (gdyby oferta trafiła do TS Wisła kolejnego dnia, to nie byłaby już wiążąca). Szczególny nacisk zostanie oczywiście położony na sprawdzenie planów Inwestora wobec Klubu – będziemy wspólnie wymagać by Inwestor zapewnił Białej Gwieździe szybki powrót na sportowy szczyt, ale w oparciu o długotrwałe stabilne podstawy i zrównoważony budżet.
Dopiero pozytywny efekt wspomnianych weryfikacji pozwoli na sfinalizowanie zbycia akcji nowemu Inwestorowi. Istotnym jest również fakt, iż środki z transakcji zasilą budżet Towarzystwa Sportowego – zgodnie z postanowieniami umowy z lipca 2016 roku TS Wisła otrzyma 40% wpływów ze zbycia akcji, pozostała kwota trafi do Grupy Tele-Fonika. Podkreślamy jednocześnie, iż podmiot składający ofertę w żaden sposób nie jest powiązany z Grupą Tele-Fonika, czy też jej Akcjonariuszem” – czytamy.
Grzegorz Garbacik
źr. Grupa Tele-Fonika