Slisz zostanie nowym rekordzistą Ekstraklasy
1,5 miliona euro – właśnie tyle Zagłębie Lubin zarobi na sprzedaży Bartosza Slisza do Legii Warszawa. Jeśli transfer zostanie oficjalnie potwierdzony, to 20-latek stanie się najdroższym piłkarzem, który został kiedykolwiek sprzedany wewnątrz Ekstraklasy.
Transferowy rekordzista Ekstraklasy (fot. Paweł Janczyk / 400mm.pl)
Stołeczny klub potwierdził w środowy wieczór, że porozumiał się z Zagłębiem w sprawie kwoty odstępnego za Slisza, a ten stawi się w czwartek przy Łazienkowskiej, gdzie przez dwa dni będzie przechodził niezbędne testy medyczne. Potwierdzenia transferu młodego pomocnika można się więc spodziewać już w piątek i własnie wtedy stanie się on rekordzistą Ekstraklasy.
Jak do tej pory na naszym rynku wewnętrznym nie dochodziło do wielu spektakularnych ruchów. Jeśli polskie kluby zarabiały godne pieniądze, to głównie na sprzedaży swoich najlepszych piłkarzy za granicę. Wspomniana Legia otrzyma w końcu 7 milionów euro za Radosława Majeckiego, który przejdzie w lecie do Monaco, a kilka lat wcześniej milion mniej na sprzedaży Jana Bednarka do Southampton zarobił Lech Poznań.
Polskie kluby – w skali europejskiej – zarabiają niewiele i dlatego także niezbyt dużo wydają, szukając okazji czy piłkarzy, których można wypożyczyć lub pozyskać na mocy transferu bezgotówkowego.
To samo dotyczy rynku wewnętrznego, gdzie nie operuje się wielkimi kwotami. Wystarczy przypomnieć, że bariera miliona euro została podczas historii Ekstraklasy złamana zaledwie dwa razy. Właśnie tyle za Artura Sobiecha zapłaciła Polonia Warszawa, która wykupiła go z Ruchu Chorzów i dokładnie taką samą kwotę musiała wyłożyć Wisła Kraków przeprowadzając transfer Macieja Żurawskiego z Lecha Poznań.
To jednak nie wszystko. Wydanie półtora miliona euro na jednego zawodnika będzie oznaczać, że Legia Warszawa pobije swój własny rekord transferowy. W przeszłości Wojskowi wydawali już po milionie euro na Dominika Nagy’ego i Ivicę Vrdoljaka, a jeśli chodzi o zakup wewnątrz Ekstraklasy to 800 tysięcy euro kosztowali Michał Masłowski z Zawiszy Bydgoszcz, a także Ariel Borysiuk z Lechii Gdańsk.
Najwyższe wewnętrzne transfery w Ekstraklasie (kwoty w euro):
1 milion – Maciej Żurawski (Lech Poznań -> Wisła Kraków), Artur Sobiech (Ruch Chorzów -> Polonia Warszawa)
800 tysięcy – Ariel Borysiuk (Lechia Gdańsk -> Legia Warszawa), Michał Masłowski (Zawisza Bydgoszcz -> Legia Warszawa), Daniel Łukasik (Legia Warszawa -> Lechia Gdańsk)
700 tysięcy – Krzysztof Piątek (Zagłębie Lubin -> Cracovia), Michał Pazdan (Jagiellonia Białystok -> Legia Warszawa)
650 tysięcy – Maciej Iwański (Zagłębie Lubin -> Legia Warszawa), Marcin Burkhardt (Amica Wronki -> Legia Warszawa)
600 tysięcy – Arkadiusz Głowacki (Lech Poznań -> Wisła Kraków), Bartłomiej Grzelak (Widzew Łódź -> Legia Warszawa), Bartłomiej Pawłowski (Widzew Łódź -> Lechia Gdańsk),
500 tysięcy – Dani Ramirez (ŁKS -> Lech Poznań), Maciej Gajos (Jagiellonia Białystok -> Lech Poznań), Marek Zieńczuk (Amica Wronki -> Wisła Kraków), Paweł Stolarski (Lechia Gdańsk -> Lechia Gdańsk), Jakub Czerwiński (Pogoń Szczecin -> Piast Gliwice)
Grzegorz Garbacik