Przejdź do treści
Rok pełen emocji

Ligi w Europie Świat

Rok pełen emocji

Rok 2021 zapowiada się emocjonująco dla wszystkich kibiców na całym świecie. Wiele imprez zostało przeniesionych z poprzedniego roku, przez co na przełomie kilku miesięcy odbędzie się sporo imprez o randze mistrzowskiej. Czy tym razem uda się je rozegrać bez żadnych przeszkód? Cały czas towarzyszy niepewność, koronawirus nie ustępuje i nieprzerwanie rozdaje karty w pandemicznej rzeczywistości.


Czy w tym roku uda się rozegrać Mistrzostwa Europy (foto: Forum)

Mistrzostwa Europy

Nad tegorocznym Euro wciąż widnieje dużo znaków zapytania. Znamy już pełny komplet uczestników i podział na grupy, nie wiadomo jeszcze co z kibicami oraz jak będzie wyglądał format rozgrywania samego turnieju. W pierwotnym założeniu spotkania mają być rozsiane po całej Europie i aż 12 państw ma pełnić obowiązki gospodarza turnieju. Takie rozwiązanie jest bardzo trudne do wykonania w czasach globalnej pandemii, UEFA wraz z europejskimi delegatami cały czas dyskutuje nad ekspresową zmianą w planie działania i oddanie imprezy w ręce jednego kraju, który zorganizuje Euro na własnych stadionach. Sytuacja jest rozwojowa, nie można wykluczyć żadnego scenariuszu i najpóźniej wiosną poznamy więcej szczegółów w kwestii organizacyjnej. 



Na informacje czekają również kibice z całej Europy, którzy zamierzają przebyć setki a nawet tysiące kilometrów za swoimi zawodnikami. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, ze po raz pierwszy w historii turniej o tak wysokiej randze zostanie rozegrany bez udziału publiczności na trybunach. Na widok pustki w trakcie meczów zdążyliśmy przywyknąć, jednak UEFA będzie zaciekle dążyć do otwarcia bram stadionów w trakcie mistrzostw. Brak kibiców generuje olbrzymie straty finansowe, których europejscy oficjele zawzięcie chcą uniknąć.

Igrzyska Olimpijskie

Sytuacja bliźniacza co z mistrzostwami Europy. Igrzyska Olimpijskie miały być największą, sportową imprezą w 2020 roku, jednak pandemia koronawirusa przeszkodziła Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu przeprowadzić najstarszą, a zarazem największą imprezę sportową odbywającą się cyklicznie co 4 lata. 

Od Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1900 roku piłka nożna jest jedną z dyscyplin rozgrywaną w ramach Letnich Igrzysk Olimpijskich. Pierwszym, złotym medalem w historii może poszczycić się Wielka Brytania. Od 1996 roku do programu dołączono również zmagania kobiet, w trakcie Igrzysk w Atlancie złoty medal powędrował w ręce gospodarzy, piłkarki z USA jako pierwsze mogły poczuć smak olimpijskiego złota.
Niestety w igrzyskach po raz kolejny zabraknie polskiej drużyny. Reprezentacja do lat 21 pod batutą Czesława Michniewicza zagrała bardzo dobrze w młodzieżowych Mistrzostwach Europy w 2019 roku, jednak ostatecznie nie udało się jej awansować do półfinału turnieju i tym samym wywalczyć przepustki do Tokio.


Copa America

Kolejna impreza przełożona z 2020 roku. Argentyna oraz Kolumbia zorganizuje 47. edycję turnieju pod egidą CONMEBOL. Mecz otwarcie zaplanowano na 12 czerwca w Buenos Aires, wielki finał odbędzie się dokładnie miesiąc później w Barranquilli. 

Udział w mistrzostwach wezmą: Argentyna i Kolumbia (jako gospodarze), Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Paragwaj, Peru, Urugwaj oraz Wenezuela. W stawce znajdą się także reprezentacje Australii oraz Kataru, które po raz kolejny zostały zaproszone na te zawody. 

 

Eliminacje do Mistrzostwa Świata w 2022 roku

Nietypowo, bo kwalifikacje do nadchodzącego mundialu w strefie europejskiej rozstrzygną się raptem w raptem osiem miesięcy. Pierwsze mecze eliminacyjne zostaną rozegrane pod koniec marca, finałowe spotkania rozstrzygające układ w tabelach odbędą się w listopadzie. 

W trakcie grudniowego losowania poznaliśmy też rywali, z którymi reprezentacja Polski powalczy o przepustkę na katarski turniej. Biało-czerwoni zmierzą się z Anglikami, Węgrami, Albańczykami, Andorczykami oraz piłkarzami z San Marino. 

Nie wiadomo jeszcze, który z polskich obiektów będzie stanowił twierdzę naszych zawodników na eliminacyjnej drodze. W normalnej rzeczywistości naturalnym wyborem byłby oczywiście Stadion Narodowy w Warszawie, jednak ten w czasach pandemii koronawirusa pełni rolę szpitala polowego dla osób zmagających się z COVID-19. PZPN nie podjął jeszcze decyzji w kontekście domowej areny, jednak największym faworytem wydaje się być Stadion Śląski w Chorzowie.


Klubowe Mistrzostwa Świata

Jeśli wszystko zostanie dograne zgodnie z założonym wcześniej planem, w 2021 roku odbędą się dwie edycje Klubowych Mistrzostwa Świata. Na początku lutego najlepsze drużyny poszczególnych kontynentów stawią sobie czoła w ramach rozliczenia za sezon 2019-20. Pandemia uniemożliwiła rozegranie KMŚ w tradycyjnym terminie, więc FIFA przeniosła miniturniej na początek 2021 roku. Pojawiały się głosy o całkowitym odwołaniu imprezy. Klubowe Mistrzostwa Świata nie cieszą się zbyt wielkim zainteresowaniem u kibiców, dodatkowo terminarze są napięte do granic możliwości i znalezienie dodatkowych terminów jest nie lada wyczynem. Szczególnie tyczy się to Bayernu Monachium, który i tak swoje mecze musi rozgrywać w częstotliwości 3-4 dni. Gianni Infantino nie chciał nawet słyszeć o takim scenariuszu i nieustępliwie dążył do organizacji klubowych mistrzostw.


Młodzieżowe Mistrzostwa Europy do lat 21

Jedna z niewielu imprez, która macierzyście miała odbyć się w 2021 roku. Piłkarze do lat 21 powalczą między sobą o tytuł najlepszej nacji europejskiej, impreza odbędzie się na stadionach w Węgrzech oraz Słowenii. Przed dwoma laty tytuł powędrował w ręce Hiszpanów, którzy mogą poszczycić się generacją niezwykle utalentowanych zawodników. Czy w czerwcu uda im się obronić tytuł? Oprócz nich udział wezmą także Węgrowie, Słoweńcy, Włosi, Francuzi, Anglicy, Czesi, Rosjanie, Holendrzy, Duńczycy, Niemcy, Szwajcarzy, Portugalczycy, Islandczycy, Chorwaci oraz Rumuni.

Zabraknie reprezentantów Polski. Piłkarze pod wodzą Czesława Michniewicza zajęli drugie miejsce w swojej grupie eliminacyjnej, jednak przy niekorzystnym dla siebie układzie w pozostałych grupach zabrakło dla nich miejsca w fazie grupowej mistrzostw Europy. \

MACIEJ ŁANCZKOWSKI

Możliwość komentowania została wyłączona.

Najnowsze wydanie tygodnika PN

Nr 50/2024

Nr 50/2024