Przejdź do treści
Ranking reprezentacji po 1. kolejce

Ligi w Europie Świat

Ranking reprezentacji po 1. kolejce

Pierwsza kolejka mistrzostw Europy przyniosła kilka niespodzianek. Najbardziej nieoczekiwanie potoczyły się wydarzenia w grupie E, w której Słowacja pokonała Polskę, a Hiszpania tylko zremisowała ze Szwecją. Które drużyny wypadły najlepiej, a które najgorzej? Oto nasz subiektywny ranking reprezentacji po pierwszej kolejce.



24. POLSKA

O meczu ze Słowacją zostało powiedziane już praktycznie wszystko. Zagraliśmy skandalicznie, bez werwy i wypadliśmy po prostu najgorzej spośród wszystkich drużyn. Nie funkcjonowało kompletnie nic…

23. TURCJA

W starciu z Włochami Turcy nie oddali ani jednego celnego strzału. Zostali totalnie zdominowani, ale są wyżej niż biało-czerwoni z prostego powodu – grali z mocniejszą drużyną, która obnażyła ich braki. Przed turniejem Słowacja była uznawana za jedną z najsłabszych ekip, a my z nią przegraliśmy…

22. ROSJA

Nic się nie kleiło Rosjanom w starciu z Belgią. Drużyna Stanisława Czerczesowa była kompletnie bezradna, a 3:0 od Belgii było wynikiem jak najbardziej sprawiedliwym.

21. SZKOCJA

Jeśli Szkoci na poważnie myśleli o wyjściu z grupy, musieli wygrać z Czechami. Dali się jednak ograć i ich sytuacja jest bardzo trudna. Swoją drogą nie przystoi tracić na takim turnieju goli z połowy boiska…

20. WĘGRY

Przez 80 minut walczyli z Portugalią jak równy z równym. Chwila dekoncentracji i porażka 0:3… Tak nie można grać na wielkich turniejach…

19. MACEDONIA PÓŁNOCNA

Przed turniejem mówiło się, że jeśli Macedończycy strzelą gola to będzie już cud. Goran Pandev i jego ekipa nie tylko zdobyli bramkę w starciu z Austrią, ale chcieli iść po więcej. Brakowało oczywiście jakości, ale charakteru i ambicji nie można im odmówić.


18. DANIA

Drużyna dostała poważny cios nie tylko piłkarski, ale też mentalny sytuacją z Eriksenem. Reszta była już nieistotna.

17. CHORWACJA

Wicemistrzowie świata słabo weszli w mecz z Anglią. Dali się totalnie zdominować i dopiero po przerwie zaczęli łapać swój rytm. Trudno jednak oczekiwać, że się wygra mecz, kiedy oddaje się na bramkę rywali jeden strzał…

16. NIEMCY

Nasi zachodni sąsiedzi w zasadzie nie mieli argumentów, aby wygrać z Francją. Niby współczynnik xG mieli na wyższym poziomie niż mistrzowie świata, ale mamy takie wrażenie, że jeśli Trójkolorowi musieliby strzelić Niemcom trzy gole, to właśnie tak by się stało.

15. WALIA

Jeśli nie możesz meczu wygrać, to go zremisuj – mówi piłkarskie przysłowie. Walijczycy czuli, że są drużyną trochę słabszą niż Szwajcaria, ale mimo to byli w stanie urwać punkty i pozostać w grze o awans.

14. UKRAINA

Jeśli można sobie wyobrazić „ładną porażkę” to będzie to porażka Ukrainy z Holandią. Nasi wschodni sąsiedzi pokazali charakter, odrobili dwa gole straty do Oranje i walczyli jak równy z równym. Błędy w defensywie zostały jednak bezlitośnie obnażone.

13. SZWECJA

Organizacja gry w defensywie Szwedów w starciu z Hiszpanią była na światowym poziomie. Byli ustawieni blisko siebie, zamykali korytarze rywalom i sami jeszcze mieli kilka sytuacji, aby rozstrzygnąć losy spotkania na swoją korzyść.


12. SZWAJCARIA

Szwajcarzy dominowali nad Walią, dyktowali warunki gry, stworzyli więcej sytuacji, ale zgarnęli tylko jeden punkt. Jeśli to był mecz na remis ze wskazaniem, to wskazujemy na Szwajcarię.

11. HISZPANIA

La Roja pobiła rekord posiadania piłki w starciu ze Szwecją. Drużyna Luisa Enrique miała ten wskaźnik na poziomie 85%. Co z tego, skoro w najważniejszej rubryce było 0? Mimo wszystko przyjemnie patrzyło się na Hiszpanów, którzy świetnie operowali piłką. Wydaje się, że z meczu na mecz powinno być tylko lepiej, patrząc na przygotowania przed turniejem i zamieszanie z koronawirusem…

10. AUSTRIA

Wydawało się, że Austriacy nie mogli wymarzyć sobie lepszego rywala na początek mistrzostw. David Alaba i spółka długo jednak się męczyli z Macedonią Północną, a gola którego stracili będą pamiętać zapewne bardzo długo. 

9. SŁOWACJA

Nasi południowi sąsiedzi przebili nienapompowany polski balon oczekiwań względem Euro 2020. Nie zagrali wielkiego spotkania, wykorzystali bezlitośnie nasze błędy i obnażyli braki.

8. FINLANDIA

Do momentu sytuacji z Eriksenem wydawało się, że gole dla Danii są kwestią czasu. Tak się jednak nie stało. Finowie po wznowieniu spotkania wykorzystali to, że rywale są rozbici i sprawili jedną z największych sensacji pierwszej kolejki.

7. CZECHY

Mecz ze Szkocją był kluczowy dla Czechów w kontekście walki o awans. No i go wygrali. Może nie w pięknym stylu, ale wystarczyło, aby sięgnąć po trzy punkty. 

6. HOLANDIA

Starcie Holandii z Ukrainą było najlepszym meczem pierwszej kolejki. Koniec końców Oranje mieli więcej jakości i przede wszystkim większe indywidualności, co udowodnili to na boisku.


5. ANGLIA

Początek starcia z Chorwacją był imponujący. Synowie Albionu ruszyli na dużej intensywności na wicemistrzów świata, zepchnęli ich do głębokiej defensywy, ale do przerwy nie byli w stanie pokonać Ljevakovicia. Dopiero po zmianie stron strzelili decydującego gola, ale tempo już trochę spadło.

4. PORTUGALIA

Obrońcy tytułu włączyli wyższy bieg dopiero w końcówce spotkania, ale to wystarczyło, aby strzelić trzy gole. Węgrzy walczyli dzielnie, jednak Portugalia zachowała się jak wytrawny gracz: dała się wyszumieć rywalowi, a później go wypunktowała.


3. BELGIA

Jeśli Belgowie utrzymają taką formę jak w starciu z Rosją, to mogą zostać najskuteczniejszą drużyną turnieju. 4 celne strzały i 3 gole – taki wynik musi robić wrażenie. A teraz mecze z rozbitą Danią i przeciętną Finlandią.

2. FRANCJA

Jeśli Niemcy przez 90 minut muszą liczyć na kontrataki, to wiedz, że grają przeciwko fantastycznej drużynie. I taka jest właśnie Francja Didiera Deschampsa. Trójkolorowi grali na luzie, z polotem, a momentami bawili się z naszymi zachodnimi sąsiadami. Paul Pogba – top player!


1. WŁOCHY

Zdecydowanie najlepsza ekipa pierwszej kolejki mistrzostw Europy. Italia grała fantastycznie, intensywnie, kreatywnie, z polotem, wszystko się zazębiało. Jeśli utrzymają takie tempo w kolejnych spotkaniach to zajdą w tym turnieju bardzo daleko.

pgol, PilkaNozna.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.

Najnowsze wydanie tygodnika PN

Nr 50/2024

Nr 50/2024