Przejdź do treści
PP: Walkower dla Śląska i nie tylko

Polska

PP: Walkower dla Śląska i nie tylko

Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN podjęła decyzję w sprawie rasistowskiego incydentu podczas meczu Sandecji Nowy Sącz ze Śląskiem Wrocław w 1/8 finału Pucharu Polski. Nie obyło się bez surowych konsekwencji.




Przypomnijmy, mecz Sandecji Nowy Sącz ze Śląskiem Wrocław w 1/8 finału Pucharu Polski został przerwany w trakcie serii rzutów karnych. Wszystko z powodu skandalu rasistowskiego na trybunach.

W regulaminowym czasie gry padł remis, podobnie jak w dogrywce, a co za tym idzie, o zwycięzcy miał przesądzić konkurs rzutów karnych. Jedenastki lepiej egzekwowali piłkarze Śląska. Wszystkie ich próby zakończyły się bramkami. 

Sandecja natomiast radziła sobie dużo gorzej. Karnego wykorzystał tylko Michal Piter-Bucko, Łukasz Kosakiewicz trafił w poprzeczkę, a Elhadji Maissa Fall uderzył w słupek. 

To właśnie strzelający jako ostatni Senegalczyk stał się obiektem rasistowskich okrzyków ze strony pseudokibiców z Wrocławia. W geście solidarności ze swoim kolegą z drużyny i sprzeciwu wobec tego skandalicznego zachowania, nowosądeczanie zeszli do szatni i odmówili kontynuowania gry. 

Po kilkuminutowej niepewności co do losów meczu, sędzia Sebastian Jarzębak przerwał spotkanie przy wyniku 2:1 dla Śląska w rzutach karnych. Dzisiaj Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN zadecydowała w tej głośnej i bulwersującej sprawie.

– „W związku z opuszczeniem pola gry przed zakończeniem meczu, zawody zostały zweryfikowane jako walkower 0:3 na niekorzyść drużyny Sandecja Nowy Sącz” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Komisja szczegółowo wyjaśniła powody takiej, a nie innej decyzji. – „Obowiązujące przepisy PZPN stanowią, że decyzja o wcześniejszym zakończeniu meczu może być podjęta wyłącznie przez sędziego lub delegata PZPN. Ze zgromadzonej przez Komisję dokumentacji wynika jednoznacznie, że bezpośrednią przyczyną niedokończenia zawodów była odmowa kontynuowania gry przez drużynę gospodarzy. W takim przypadku, zgodnie z § 7 ust. 6 pkt 9) Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, zawody należało zweryfikować jako walkower na niekorzyść tej drużyny, niezależnie od okoliczności, które skłoniły zawodników do opuszczenia boiska, a które jednocześnie stały się przedmiotem odrębnego postępowania wszczętego przez Komisję Dyscyplinarną PZPN” – dodano.

Oberwało się również pseudokibicom Śląska. Karą za ich zachowanie jest „zakaz wyjazdów zorganizowanych grup kibiców w wymiarze 6 miesięcy w rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 2022/2023” oraz grzywna w wysokości 190 tys. złotych.

jbro, PilkaNozna.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.

Najnowsze wydanie tygodnika PN

Nr 50/2024

Nr 50/2024