Obchody jubileuszu PZPN dobiegły końca
„Przed samymi świętami, bo w dniach 20 i 21 bm. odbył się w Warszawie zjazd towarzystw sportowych wszystkich ziem polskich, na którym ukonstytuowano P.Z.P.N” – opisywał w grudniu 1919 roku „Kurier Codzienny” powołanie do życia Polskiego Związku Piłki Nożnej. Sto lat po tych wydarzeniach polska federacja piłkarska postanowiła w uroczysty sposób uczcić swój wyjątkowy jubileusz. Na ceremonię przybyli wyjątkowi goście m.in. prezydent Polski Andrzej Duda oraz prezesi europejskiej i światowej federacji piłkarskiej – odpowiednio Aleksander Ceferin i Gianni Infantino. Obchody zakończyło ogłoszenie jedenastki stulecia, a więc jedenastu najlepszych polskich piłkarzy na poszczególnych pozycjach wybranych głosami zwykłych kibiców i szeroko pojętych ekspertów.
Jedenastka stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej (Fot. Łączy Nas Piłka)
Hotel Double Tree by Hilton w Warszawie pękał dzisiejszego wieczora w szwach. To właśnie tam zgromadziły się najważniejsze osobistości w historii polskiego (i nie tylko) futbolu – piłkarze, trenerzy i działacze. Powód, dla którego się spotkali, był nadzwyczajny – Polski Związek Piłki Nożnej obchodzi bieżącego roku stulecie swojego istnienia. A skoro okoliczności są wyjątkowe, to i wyjątkowo należy je uczcić. I tak też właśnie było. Obchody jubileuszu stały na budzącym podziw poziomie.
Ceremonia została podzielona, wzorem piłkarskich spotkań, na dwie czterdziestopięciominutowe części z fragmentami artystycznych wystąpień. Pierwsza odsłona miała charakter czysto wspomnieniowy, podczas której w formie krótkich filmików przypominano najważniejsze momenty w historii polskiej piłki nożnej. Mecz z Brazylią w 1938 roku, Związkiem Socjalistycznych Republik Sowieckich w 1958, złote i srebrne Igrzyska Olimpijskie w 1972 i 1976, legendarny „zwycięski remis” na Wembley przeciwko Anglii w 1973, trzecie miejsca na mistrzostwach świata w 1974 i 1982, znów srebrny medal, tym razem ten wywalczony w 1992, historyczne zwycięstwo nad Niemcami – te wszystkie jakże piękne momenty uczestnicy gali mieli okazję sobie przypomnieć. Natomiast druga część dotyczyła wyłącznie ogłoszenia jedenastki stulecia reprezentacji Polski.
Jako pierwszy głos zabrał prezes PZPN Zbigniew Boniek: „Dzisiaj kończymy pierwsze stulecie. Jest o o czym mówić, jest o czym wspominać. Chciałbym za tą całą stworzoną historię podziękować tym, którzy ją stworzyli” – mówił. Po nim na mównicy pojawił się prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda: „To wzruszające, gdy patrzy się na sto lat historii polskiego futbolu – to przede wszystkim wiele ważnych momentów, które pamięta się całe życie. Mistrzostwa Świata w Argentynie w Argentynie oglądałem w nocy jako sześciolatek” – wyznał. Głowa państwa złożyła również kurtuazyjne życzenia na przyszłość: „Życzę naszej federacji wszystkich możliwych tytułów – zarówno reprezentacyjnych, jak i klubowych.”
Następnie przed audytorium przemówili prezesi dwóch najważniejszych federacji piłkarskich w ujęciu globalnym. Tę europejską, UEFA, reprezentował Aleksander Ceferin, który nie szczędził pochwalnych słów względem naszego kraju: „Macie wspaniałe stadiony, fanów i reprezentację, która cieszy się szacunkiem na całym świecie. Ostatnie imprezy piłkarskie w Polsce zostały zorganizowane w fantastyczny sposób. Finał LE 2020 w Gdańsku pokazuje, jak dobrze PZPN współpracuje z UEFA”. W podobnych tonach wypowiadał się szef tej światowej, FIFA, Gianni Infantino: „Dla mnie reprezentacja Polski z 1982 roku to mnóstwo wspomnień. Janas, Młynarczyk, Piechniczek, Buncol, Żmuda, Boniek. To rok, kiedy zakochałem się w piłce nożnej”.
Po wymianie kurtuazyjnych słów nastąpił właściwy, bo w końcu najbardziej wyczekiwany, moment całej gali – ogłoszenie nazwisk piłkarzy wybranych do elitarnej jedenastki wszechczasów istnienia polskiej piłki nożnej. Nominowanych zostało łącznie stu zawodników spośród wszystkich pozycji. Jej wyboru dokonali zarówno zwykli kibice, jak i szeroko pojęci eksperci, wśród których znajdowali się dziennikarze, byli piłkarze i trenerzy.
A oto ona!
JEDENASTKA STULECIA POLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ:
Bramkarz: Józef MŁYNARCZYK
Prawy obrońca: Łukasz PISZCZEK
Środkowi obrońcy: Władysław ŻMUDA i Jerzy GORGOŃ
Lewy obrońca: Antoni SZYMANOWSKI
Środkowi pomocnicy: Henryk KASPERCZAK, Kazimierz DEYNA i Zbigniew BONIEK
Napastnicy: Grzegorz LATO, Robert LEWANDOWSKI, Włodzimierz LUBAŃSKI
JAN BRODA