Mundial na półmetku. Co już wiemy?
Niedzielne spotkania zamknęły drugą kolejkę spotkań fazy grupowej mistrzostw świata. Kilka reprezentacji zameldowało się już w 1/8 finału, kilka innych – w tym Polska – pożegnało się z szansami na grę w następnej rundzie. Co więc wiemy przed ostatnimi spotkaniami rozgrywek w grupach?
Chorwaci prezentują się podczas tego mundialu znakomicie (fot. Łukasz Skwiot)
> Z awansu do fazy pucharowej mogą się już cieszyć piłkarze takich zespołów jak Rosja, Urugwaj, Francja, Chorwacja, Belgia oraz Anglia.
> W walce o bilety do następnej rundy pozostają zawodnicy z Portugalii, Hiszpanii i Iranu (grupa B), Danii i Australii (grupa C), Nigerii, Islandii i Argentyny (grupa D), Brazylii, Szwajcarii i Serbii (grupa E), Meksyku, Niemiec i Szwecji (grupa F), a także Japonii, Senegalu i Kolumbii (grupa H)
> Z mundialem po trzech meczach grupowych na pewno pożegnają się Egipt, Arabia Saudyjska, Maroko, Peru, Kostaryka, Korea Południowa, Panama, Tunezja i niestety Polska.
> Aż siedem reprezentacji odniosło po dwa zwycięstwa w dotychczasowych spotkaniach: Rosja, Urugwaj, Francja, Chorwacja, Meksyk, Belgia i Anglia.
> Trzy drużyny mogą się pochwalić ośmioma strzelonymi golami podczas tego turnieju. Są to rzecz jasna gospodarze imprezy – Rosjanie, a także Belgowie i Anglicy.
> Tylko dwa zespoły nie straciły jeszcze w trakcie trwania mundialu ani jednego gola. Pokonać jak do tej pory nie dali się Danijel Subasić z Chorwacji (2:0 i 3:0), a także Fernando Muslera z Urugwaju (1:0 i 1:0).
> Trwa zacięta walka o koronę króla strzelców mistrzostw świata. Liderem klasyfikacji najskuteczniejszych jest aktualnie Harry Kane z Anglii, który ma pięć goli na swoim koncie. Za jego plecami znajdują się Cristiano Ronaldo z Portugalii oraz Romelu Lukaku z Belgii, którzy zdobyli po cztery bramki.
> Liderami klasyfikacji asystentów są Aleksandr Gołowin z Rosji i Carlos Sanchez z Urugwaju – po dwa decydujące podanie przy trafieniach kolegów.
> Jak do tej pory na mundialu w Rosji zdobyto 85 goli (ani jeden mecz nie zakończył się bezbramkowym remisem). Daje to średnią 2,7 bramki na spotkanie.
> Sędziowie pokazali w dotychczasowych 32 meczach 97 żółtych kartek, a to oznacza, że średnia karania zawodników wynosi 3 kartki na spotkanie.
> Łącznie, podczas wspomnianych meczów piłkarze wymienili między sobą 23 957 podań (średnia 748,7 podania na każde zawody).
> Jeśli chodzi o podania w wykonaniu jednego zawodnika, to najwięcej ma na swoim koncie kapitan reprezentacji Hiszpanii, Sergio Ramos – 203.
> Najwięcej skutecznych interwencji zaliczył Guillermo Ochoa z Meksyku – 14.
> Najwięcej kilometrów po boisku przebiegł podczas tych dwóch kolejek wspomniany już wcześniej Gołowin. Jeden z liderów reprezentacji Rosji ma już na liczniku 25 kilometrów.
> Najwięcej goli padło podczas meczu Belgia – Tunezja (5:2) – siedem.
> Najwięcej podań wymieniono w trakcie spotkania Portugalia – Hiszpania – 997.
gar, PiłkaNożna.pl