Jest pierwszym tak młodym zawodnikiem w historii MLS sprzedanym do topowego europejskiego klubu za duże pieniądze i z poważnymi szansami na grę. Nowy nabytek Bayernu Monachium, Alphonso Davies, zapowiada pokoleniową zmianę, która dokonuje się w futbolu. Nadchodzi czas piłkarzy urodzonych w roku 2000 i później.
MICHAŁ CZECHOWICZ
Adu, Freddy. Amerykanin przeszedł drogę od mianowania na nowego Pelego, w co uwierzyła znaczna część świata, do oblanych testów w Sandecji Nowy Sącz. Już mając 14 lat interesowały się nim Lazio Rzym i Juventus Turyn, tyle że na początku XXI wieku na piłkę nożną za oceanem patrzono z perspektywy Europy mniej serio. Po przeprowadzce na Stary Kontynent odbił się od Benfiki Lizbona, AS Monaco, z czasem zmieniając zespoły na coraz gorsze i zaliczając ligi w Finlandii czy Serbii. Przypadek Adu jest często przypominany w prognozach kariery nowego zawodnika mistrza Niemiec. Jednak Freddy nie otarł się nawet o klub z półki Bayernu, a opowieści o wielkim talencie okazały się głównie tworem marketingowej propagandy.
Bayern. – To ogromny talent. Ma dopiero 17 lat, przed nim świetlana przyszłość. Jego umiejętności są duże i nic dziwnego, że tak wiele klubów chciało podpisać z nim kontrakt – mówił dyrektor sportowy Bayernu Monachium Hasan Salihamidżić po ogłoszeniu transferu. W wyścigu po urodzonego w 2000 roku zawodnika Bawarczycy mieli wygrać wyścig między innymi z Realem Madryt, Barceloną, Paris Saint-Germain i Chelsea Londyn. Podobną litanię klubów wymienia się przy wielu piłkarzach uznawanych za talenty, ale kwota 18,75 miliona euro (22 mln USD) z bonusami pojawiająca się w amerykańskich mediach daje Daviesowi 18 miejsce na liście najdroższych transferów Bayernu w historii. Klub więcej wydał na nastolatków tylko w przypadku Renato Sanchesa (35 milionów euro) i Kingsleya Comana (łącznie 28 milionów euro).
(…)
Messi, Leo. Piłkarski idol. W Ameryce Północnej, gdzie w sporcie często szuka się porównań do najlepszych, nie biorąc różnicy skali tak na serio, jak w Europie, uwielbiającego wchodzenie w drybling z rywalami Kanadyjczyka zaczęto porównywać w tej sztuce do Argentyńczyka. – Próbowałem kopiować jego styl, zagrania, ale jest niższy ode mnie, ma krótsze nogi i stawia krótsze kroki. Staram się trzymać piłkę przy nodze i wykorzystywać szybkość, którą dostałem w darze od Boga – mówił w wywiadzie dla AFTN. Patrząc tylko na statystyki z Whitecaps w ostatnim sezonie (MLS gra systemem wiosna-jesień), Davies dryblował nawet częściej od Messiego: średnio 4,04 do 4,41 próby na mecz.
Numer. W Bayernie wybrał koszulkę z numerem 19. – W roku 2019 dołączyłem do tego wspaniałego klubu, stąd mój wybór – powiedział.
(…)
Rekord. Przechodząc do Bayernu, Davies został najdrożej sprzedanym w historii piłkarzem z MLS. Do zostania liderem wystarczyło podstawowe 13,5 miliona dolarów, które po spełnieniu wszystkich zapisów kontraktu może wzrosnąć do 22 milionów. Rekord wytrwał jednak tylko do końca stycznia tego roku i transferu Miguela Almirona z Atlanty United do Newcastle United za 24 miliony USD.
(…)
CAŁY TEKST MOŻNA ZNALEŹĆ W NOWYM (13/2019) NUMERZE TYGODNIKA „PIŁKA NOŻNA”