Przejdź do treści
Gwiazda od A do Z: Achraf Hakimi

Ligi w Europie Bundesliga

Gwiazda od A do Z: Achraf Hakimi

– Ma przed sobą wielką przyszłość, ale ma także ogrom niewykorzystanego potencjału – powiedział o nim Lucien Favre. 21-latek jeszcze nie pokazał pełni możliwości, a już jest gwiazdą Bundesligi i jednym z najlepszych bocznych obrońców grających w Europie.


Hakimi jest jedną z wiodących postaci BVB (foto: Forum)


Abouk, Hiba. Zjawiskowo piękna aktorka, znana głównie z popularnego na Półwyspie Iberyjskim serialu „El Principe”, a prywatnie partnerka Hakimiego. Hiszpanka tunezyjskiego pochodzenia jest aż o 12 lat starsza od piłkarza. Na początku lutego Hiba i Achraf zostali szczęśliwymi rodzicami Amina.

Bundesliga.
Znakomicie odnalazł się w lidze, w której gra się szybko i ofensywnie, a duże znaczenie ma siła fizyczna. Jak sam podkreśla, stał się znacznie wszechstronniejszym piłkarzem. – Jestem innym Achrafem. Nauczyłem się występować na obu flankach. Zmieniłem styl i pomysł na grę. Rozgrywanie meczu co weekend ma duży wpływ na poczucie pewności. A dzięki niej na boisku mogę wyrazić samego siebie, czuć się swobodnie, bawić się grą – przyznał na łamach hiszpańskiego dziennika „AS”.


CD Colonia Ofigevi. Nieistniejący już od przeszło dekady, mały klub z przedmieść Madrytu. To właśnie stamtąd ośmioletni Achraf trafił do akademii Realu.

Dani Carvajal. W sierpniu 2017 roku Hakimi został włączony do pierwszej drużyny Królewskich jako zmiennik reprezentanta Hiszpanii. We wszystkich rozgrywkach zaliczył 17 spotkań, zastępując starszego kolegę w razie potrzeby. Nie miał jednak szans na regularne występy, a w klubie zarzucano mu braki w grze defensywnej. W tej sytuacji zdecydował się na zmianę otoczenia. Niemiecki kierunek doradził mu Carvajal, który w sezonie 2012-13 zakładał koszulkę Bayeru Leverkusen. – Powiedział mi, że podążę podobną ścieżką. Kiedyś chcę stać się takim jak on – wyznał po przeprowadzce do Dortmundu.

Faza pucharowa. Borussia nie awansowałaby do niej w obecnej edycji Ligi Mistrzów, gdyby nie Hakimi. Marokańczyk zdobył po dwie bramki w meczach ze Slavią oraz Interem. Jego gole zapewniły BVB łącznie 6 punktów.

Generacja. Maroko wreszcie doczekało się gwiazd. Bohaterowie poprzedniego pokolenia, Marouane Chamakh oraz Medhi Benatia, mimo wszystko nie należeli do międzynarodowego topu na swoich pozycjach. W przeciwieństwie do Hakimiego czy Hakima Ziyecha.

Hiszpania. Chociaż przyszedł na świat w Madrycie, nigdy nie uważał się za Hiszpana i nie brał pod uwagę możliwości reprezentowania tego kraju. Rodzice Achrafa pochodzą z północno-zachodniej Afryki, a sam piłkarz czuje się stuprocentowym Marokańczykiem.

Idol. Przed kamerą klubowej telewizji BVB jako piłkarski wzór wskazał Brazylijczyka Marcelo. – Występuje na podobnej pozycji, a ponadto jest tak samo radosnym człowiekiem jak ja. Jestem zaszczycony i dumny, że mogłem grać z nim w jednej drużynie. Bardzo wiele nauczyłem się dzięki wskazówkom, których mi udzielał – wyznał Hakimi.

Kadra. Był miesiąc przed 18. urodzinami, kiedy debiutował w reprezentacji Maroka. Jego pierwszy występ w kadrze seniorów przypadł na towarzyski mecz z Kanadą w październiku 2016 roku – podczas drugiej połowy nastolatek zajął miejsce Fouada Chafika. 11 miesięcy później Hakimi był już podstawowym zawodnikiem drużyny narodowej.

Labrador. Przedstawicielem tej rasy jest Rai – ukochany pies Achrafa.

Mundial. Podczas turnieju w Rosji w 2018 roku Maroko zgromadziło co prawda tylko punkt, jednak stoczyło wyrównane boje z Portugalią i Hiszpanią. We wszystkich meczach fazy grupowej Hakimi należał do najlepszych na boisku.

Nagroda. Afrykańska Konfederacja Piłkarska (CAF) dwa razy z rzędu wybierała Hakimiego Młodzieżowym Piłkarzem Roku. Marokańczyk odbierał wyróżnienia za lata 2018-19. Znalazł się również w afrykańskiej Drużynie Roku 2019.

Oddanie. Nie ukrywa sentymentu do klubu, w którym się wychował. – Real na zawsze pozostanie moim domem. To największy klub na świecie. Jeżeli mielibyśmy trafić na Los Blancos w Lidze Mistrzów, niech stanie się to dopiero w finale. Nie świętowałbym gola strzelonego Realowi. Nie jestem tego typu zawodnikiem. Ten klub dał mi możliwość bycia piłkarzem, za co zawsze będę wdzięczny – oznajmił w wywiadzie dla dziennika „AS”.

Piszczek, Łukasz. Mając na uwadze problemy zdrowotne i wiek Polaka, Borussia szukała zawodnika mogącego stanowić alternatywę na pozycji prawego obrońcy. Chyba nikt w Dortmundzie nie przypuszczał, że obaj panowie osiągną taką dyspozycję, że żal byłoby któregoś z nich sadzać na ławce rezerwowych. Trener Favre znalazł rozwiązanie: w poprzednim sezonie wystawiał Marokańczyka głównie na lewej stronie defensywy, natomiast w tym – kiedy BVB najczęściej gra w ustawieniu 1-3-4-3 – z Piszczka uczynił jednego z trzech stoperów, a Hakimiego posyła w bój jako prawego pomocnika.

Rodzeństwo. Starszy o rok brat Nabil jest łudząco podobny do piłkarza Borussii. Skład rodzeństwa uzupełnia siostra, Widad.

Sprinter. Wykonuje najwięcej krótkich biegów w Bundeslidze. W 23 spotkaniach bieżącego sezonu zaliczył ich aż 778. To o ponad 100 więcej niż drugi w tej klasyfikacji, klubowy kolega Jadon Sancho. W rozegranym kilka tygodni temu meczu z RB Lipsk Hakimi osiągnął prędkość biegu 36,2 km/h – to najlepszy wynik w lidze niemieckiej od kiedy prowadzone są pomiary. – Achraf to nasza broń. Jego szybkość jest niewiarygodna – stwierdził kapitan Marco Reus.

Trener. Obecnemu szkoleniowcowi Borussii Hakimi zawdzięcza bardzo wiele. Favre od początku konsekwentnie na niego stawia, umiejętnie wykorzystuje atuty i pracuje nad mankamentami. Jak przyznał zawodnik, Szwajcar oraz Zinedine Zidane są pod pewnymi względami bardzo podobni: obaj lubią rozmawiać z piłkarzami, poświęcając im mnóstwo czasu i uwagi.

Ukraina. Na murawie kijowskiego Stadionu Olimpijskiego w maju 2018 roku paradował ze złotym medalem i Pucharem Mistrzów. Nie był pierwszoplanową postacią Realu Madryt, jednak dołożył cegiełkę do sukcesu: rozegrał po 90 minut w obu meczach z Tottenhamem w fazie grupowej. Zapisał się w historii jako pierwszy Marokańczyk, który wygrał Champions League.

Wypożyczenie. Za niespełna cztery miesiące dobiegnie końca jego dwuletnie wypożyczenie do Dortmundu. Nie jest jednak przesądzone, czy 21-latek wróci do Realu, gdzie niepodważalną pozycję na prawej stronie defensywy ciągle ma Carvajal. – Chcę grać i nadal się rozwijać, a w Niemczech dostałem taką możliwość. Radzę sobie dobrze, mam świadomość, że szefowie Borussii są ze mnie zadowoleni. Kluby muszą rozmawiać ze sobą oraz z moim agentem. Jeśli w lecie nie wrócę do Madrytu, nie będzie to dla mnie ani rozczarowanie, ani porażka – powiedział Marokańczyk.

Zorc, Michael. Dyrektor sportowy Borussii ma nad czym pracować w przypadku Hakimiego. Klub z Dortmundu bardzo chciałby go zatrzymać, ale w tym celu musiałby dojść do porozumienia z Realem. Sprawę dodatkowo komplikują doniesienia z Monachium, jakoby Bayern przymierzał się do transferu 21-latka. – Już kilkukrotnie wyrażaliśmy zainteresowanie przedłużeniem kontraktu Achrafa – oznajmił Zorc.

KONRAD WITKOWSKI

TEKST UKAZAŁ SIĘ W TYGODNIKU „PIŁKA NOŻNA” (nr 9/2020)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Najnowsze wydanie tygodnika PN

Nr 50/2024

Nr 50/2024