Przejdź do treści
„Dziedzictwo Barcelony” – premiera nowej książki

Polska Reprezentacja Polski

„Dziedzictwo Barcelony” – premiera nowej książki

Johan Cruyff, Louis van Gaal, Ronald Koeman, Pep Guardiola, Jose Mourinho, Luis Enrique – każda z tych postaci wpłynęła na obecny kształt piłki nożnej. Swego czasu wszystkich połączyła FC Barcelona. Jak zmieniali futbol? Opowiedział o tym Jonathan Wilson. Jego najnowsza książka „Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa” ukazała się właśnie w Polsce nakładem Wydawnictwa SQN.




Fragment książki:

W tamtym czasie Guardiola i Mourinho pozostawali w serdecznych stosunkach. Katalończyk na przykład rzucił się na pomoc Portugalczykowi, gdy ławka rezerwowych Athleticu zaatakowała go w trakcie meczu ligowego na San Mamés. Utrwalone na taśmach filmowych chwile radości drużyny po zwycięstwie w rozgrywanym w Rotterdamie finale Pucharu Zdobywców Pucharów z Paris Saint-Germain pokazują też, jak obaj toną w objęciach na boisku. Być może w kontekście zdobycia przez drużynę europejskiego trofeum wydaje się to zrozumiałe, ale sposób, w jaki Guardiola reaguje na widok Mourinho, wskazując go palcem i uśmiechając się szeroko przed serią wspólnych podskoków, sugeruje co najmniej wzajemny szacunek, jeśli nie wręcz przyjaźń.

Czy oznacza to, że zdarzały się między nimi jakieś długie i szczegółowe debaty o stylu gry, zwłaszcza gdy Mourinho został w zasadzie łącznikiem między Robsonem a piłkarzami, w tym z tak zwaną „bandą czworga” – Guardiolą, Luisem Enrique, Sergim i Abelardo, którzy rządzili szatnią? Zdaniem Robsona Guardiola „był grubą rybą. I świetnym piłkarzem… Mówił, że nie możemy grać w ten sposób albo że czegoś tam nie zrobimy – miał swoje zdanie o wszystkim. José szybko zdał sobie sprawę z roli, jaką Pep odgrywa w klubie, i powiedział sobie: »Muszę mieć go po swojej stronie. Muszę się z nim dogadać«. I naprawdę to zrobił. Żyli dość przyjacielsko”.

W opublikowanych w 2001 roku wspomnieniach La meva gent, el meu futbol (Mój lud, moja piłka) Guardiola twierdził, że w końcu piłkarze oswoili się ze sposobem myślenia nowego trenera, ale że zajęło to trzy-cztery miesiące i do tego czasu szanse na tytuł przepadły, a komentatorzy powtarzali w kółko te same opinie. „Zamiast mówić o synchroniczności [myślenia Robsona i piłkarzy] – twierdził – pisano, że sami się trenujemy”.

Coś było jednak na rzeczy. W przerwie finału Pucharu Króla z Betisem (Barcelona remisowała wówczas 1:1) piłkarze z Katalonii mówili, że chcą się skoncentrować na atakach lewą stroną, i omawiali tę strategię z Mourinho, podczas gdy Robson jedynie się przysłuchiwał. Czy na stare lata stał się bierny i czuł, że jest już na wylocie, czy po prostu zależało mu na tym, żeby zarządzanie drużyną odbywało się na zasadzie konsensusu? Tak czy inaczej, zmiana taktyki przyniosła efekt i po dogrywce Barça wygrała 3:2. Warto zresztą zauważyć, że fakt, iż trener nie zachowuje się jak dyktator, nie musi dowodzić słabości jego charakteru – ba, zdolność do słuchania rad uznaje się często za świadectwo wewnętrznej siły.

Guardiola już wtedy przewodził w rozmowach o taktyce, imponując czymś, co Laurent Blanc eufemistycznie określał mianem „wytrwałości”. „Siedzieliśmy w tym po jaja – opowiadał kapitan reprezentacji Francji. – Codziennie w kółko to samo, ma być tak albo siak, w szatni gadał o tym bez przerwy. Kręciło mi się od tego w głowie”.

O książce:

Największe trenerskie seminarium w dziejach futbolu

Barcelona, ostatnie lata XX wieku. Dream Team Johana Cruyffa rozpada się na naszych oczach, trener rewolucjonista odchodzi z klubu, ale jego następcy zmieniają historię futbolu. Styl Cruyffa wciąż święci triumfy i rodzi się nowa generacja piłkarskich myślicieli: Ronald Koeman, Luis Enrique, Laurent Blanc, Frank de Boer, Louis van Gaal, kapitan Dream Teamu Pep Guardiola i młody tłumacz José Mourinho.

Londyn, rok 2020. Prowadzone przez José Mourinho i Pepa Guardiolę drużyny spotykają się w dziewiątej kolejce Premier League sezonu 2020/2021. Mający szansę na pozycję lidera Tottenham podejmuje Manchester City w walce o cenne ligowe punkty. Rywalizacja dwóch wielkich trenerów – pełna trofeów i wyzwisk, skupiająca uwagę całego kontynentu, ale poprzedzona przyjaźnią sprzed 25 lat – trwa w najlepsze.

Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa to po części książka o taktyce – o tym, jak teorie kształtujące współczesny futbol rodziły się w umyśle holenderskiego trenera i jego następców – ale również opowieść o wybitnych jednostkach, które spotkały się kiedyś na Camp Nou, tworząc największe trenerskie seminarium w dziejach piłki nożnej. To historia ich przyjaźni i rywalizacji oraz rzecz o apokaliptycznym konflikcie, który wciąż ma wpływ na oblicze futbolu.

„Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa”
Autor: Jonathan Wilson
Premiera: 10.03.2021
Cena okładkowa: 42,99 zł
Liczba stron: 424

PilkaNozna.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.

Najnowsze wydanie tygodnika PN

Nr 50/2024

Nr 50/2024