Przejdź do treści
Co się musi stać, by Polska zagrała w półfinale?

Ligi w Europie Świat

Co się musi stać, by Polska zagrała w półfinale?

Młodzi polscy piłkarze po dwóch meczach mistrzostw Europy do lat 21 mają na swoim koncie zaledwie jeden punkt. To wynik dużo poniżej oczekiwań, jednak przed ostatnią kolejką fazy grupowej Biało-Czerwoni wciąż mają szanse na awans do półfinału. Problem w tym, że nie wszystko zależy już od naszych zawodników.

Czy Biało-Czerwoni zagrają w półfinale Euro U-21? (fot. Piotr Kucza / 400mm.pl)


Przypomnijmy, że podopieczni Marcina Dorny przegrali na inaugurację ze Słowacją (1:2), a w poniedziałkowy wieczór uratowali remis w spotkaniu ze Szwecją (2:2). Sytuacja w grupie A jest jednak bardzo wyrównana i przed ostatnią rundą wszystkie drużyny liczą się w grze o strefę medalową.

Co się musi stać, by to właśnie Polska zagrała w półfinale?

1. Pierwszym warunkiem, który jest konieczny, by jakiekolwiek rozważania miała dalszy sens, jest wygrana Polski nad Anglią w ostatnim meczu fazy grupowej. Najlepszym rozwiązaniem byłoby odniesienia zwycięstwa więcej niż jednym golem (np 2:0), co pozwoliłoby nam osiągnąć lepszy bilans bramkowy przy zestawieniu małej tabeli.

2. Pod drugie, oprócz wygranej Biało-Czerwonych, w równolegle rozgrywanym starciu Szwedów ze Słowakami musi paść remis, i tu także są najlepsze dla nas warianty, a więc remisy 0:0 lub 1:1.


W przypadku, gdy Polska, Anglia i Słowacja będą mieć na swoim koncie po cztery punkty, decydowała będzie różnica bramkowa zainteresowanych drużyn (mała tabela) w fazie grupowej. Jeśli tu nie dojdzie do rozstrzygnięcie, wtedy przejdziemy do kolejnego punktu regulaminu turnieju i o promocji będzie decydowała liczba zdobytych bramek (także mała tabela).

Oczywiście, może się zdarzyć, że i w tym drugim przypadku lepszy zespół nie zostanie wyłoniony, jednak UEFA przygotowała się także na taki scenariusz. Poniżej przytaczamy dokładny wyciąg z regulaminu turnieju:

„18.01 Jeśli dwie lub więcej drużyn w tej samej grupie ma taką samą ilość punktów po ukończeniu fazy grupowej finałów, obowiązują następujące kryteria, w takim porządku by móc ustalić rankingi:

a. wyższa ilość punktów zdobyta w meczach fazy grupowej rozegranych pomiędzy zespołami o których mowa;

b. lepsza różnica bramkowa po meczach fazy grupowej rozegranych pomiędzy zespołami o których mowa;

c. większa ilość zdobytych goli w meczach fazy grupowej rozegranych pomiędzy zespołami o których mowa;

d. jeśli po zastosowaniu kryteriów od A) do C), zespoły wciąż plasują się na równi w rankingu, kryteria od A) do C) są ponownie 
aplikowane wyłącznie do meczów grupowych pomiędzy zespołami o których mowa, by określić ich finalny ranking. Jeśli ta procedura nie prowadzi do decyzji, aplikowane są kryteria od e) do h);

e. lepsza różnica bramkowa we wszystkich meczach grupowych;

f. większa ilość zdobytych goli we wszystkich meczach grupowych;

g. mniejsza ilość punktów dyscyplinarnych ogółem, opartych wyłącznie na żółtych i czerwonych kartkach uzyskanych w wszystkich meczach fazy grupowej (czerwona kartka = 3 punkty, żółta kartka = 1 punkt, usunięcie z boiska za dwie żółte kartki w jednym meczu = 3 punkty)

h. Pozycja w Rankingu współczynników UEFA Under-21 National Team do ostatecznego wyboru.

18.02 Jeśli dwa zespoły mają tę samą ilość punktów oraz tę samą ilość goli zdobytych i straconych oraz zagrały swoje ostatnie mecze grupowe między sobą i wciąż są na równi po skończonym meczu, ich ostateczny ranking jest określany przez rzuty karne (patrz paragraf od 19.03 do 19.05), mając na uwadze że żaden z innych zespołów w grupie nie ma tej samej ilości punktów po ukończeniu wszystkich meczów fazy grupowej. w przypadku gdy więcej niż dwa zespoły mają taką samą ilość punktów, obowiązują kryteria podane w paragrafie 18.01.” – czytamy.



Grzegorz Garbacik


Możliwość komentowania została wyłączona.

Najnowsze wydanie tygodnika PN

Nr 50/2024

Nr 50/2024