Pele, Maradona czy Messi - kto lepszy? - Zbigniew Mroziński - Wywiady i publicystyka

Pele, Maradona czy Messi - kto lepszy?

Drukuj
Font Size Larger Font Smaller Font
Wywiady i publicystyka - Zbigniew Mroziński
Niedziela, 30 Lipiec 2017 15:01
Niedawno magazyn „Four Four Two" ogłosił listę 100 najlepszych piłkarzy w historii. Największą niespodzianką jest dopiero trzecie miejsce w tym rankingu Pelego. Król futbolu uplasował się dopiero za dwoma Argentyńczykami - wygrał Diego Maradona, a drugie miejsce zajął Leo Messi.
Maradona, Pepe czy Messi? Który zasłużył na miano najlepszego? (fot. Grzegorz Wajda)
To chyba znak czasów, bo coraz mniej ludzi pamięta jak Pele grał w piłkę, więc z biegiem lat jego pozycja we wszelkich tego typu mniej lub bardziej poważnych zabawach będzie niższa. Najlepszy okres kariery Pelego przypadł bowiem na lata sześćdziesiąte, kiedy telewizja nie była przecież rozwinięta jak teraz, a tak naprawdę mnóstwo ludzi mogło go obejrzeć za pośrednictwem tego medium dopiero przy okazji mundialu, który w 1970 roku odbył się w Meksyku. A w Polsce nawet nie wtedy, bo jakiś głupi dygnitarz polityczny nie kupił do naszego kraju przekazu z tego turnieju. Na dodatek Pele całą poważną karierę piłkarską spędził w ojczyźnie, gdy jeszcze nie odbywały się nawet mistrzostwa tego kraju. 

Dlatego w takich rankingach będzie rosła pozycja Messiego, którego można oglądać wszędzie od początku jego kariery. Można zobaczyć niemal wszystkie bramki, jakie strzelił w życiu. Zatem porównywanie jego i Pelego to taka sam trudność jak porównywanie ról filmowych gwiazdy sprzed lat Humphreya Bogarta i współczesnego idola Leonardo di Caprio. Dwa inne światy. 

Zresztą póki co i tak we wspomnianym rankingu piłkarskim wygrał Maradona, który ma tę przewagę nad Messim, że był geniuszem, który wszystkiego nauczył się sam, a jego młodszy rodak jest jednak produktem akademii piłkarskiej Barcelony. To w La Massii nauczono go zwodów i trików, którymi czaruje od ponad dekady. Inna sprawa, że uczniem był wybitnym, może nawet najwybitniejszym. Tyle że mistrzem świata nie był nigdy, a Maradona w 1986 roku poprowadził Argentynę do tytułu. Natomiast Pele trzykrotnie był mistrzem świata, inna sprawa, że w 1962 roku z powodu kontuzji miał niewielki wkład w tytuł wywalczony przez Canarinhos. 


Zbigniew Mroziński 
"Piłka Nożna"
Pele, Maradona czy Messi - kto lepszy?
 
Podziel się newsem

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji