Jamajka znowu w finale Złotego Pucharu - Zbigniew Mroziński - Wywiady i publicystyka

Jamajka znowu w finale Złotego Pucharu

Drukuj
Wywiady i publicystyka - Zbigniew Mroziński
Poniedziałek, 24 Lipiec 2017 13:55
Reprezentacja Jamajki po raz drugi z rzędu dotarła do finału rozgrywek o Złoty Puchar CONCACAF. Reggae Boyz nigdy w historii nie mieli tak świetnych wyników w mistrzostwach swojej strefy.

W istniejących od 26 lat rozgrywkach zajęli trzecie miejsce w 1993 roku oraz czwarte pięć lat później i długo to były ich największe osiągnięcia. Aż do 2015 roku, gdy w półfinale pokonali 2:1 faworytów ze Stanów Zjednoczonych, zaś w finale ulegli 1:3 Meksykanom. Tym ostatnim zrewanżowali się jednak w nocy z niedzieli na poniedziałek, pokonując ich 1:0 w spotkaniu półfinałowym tegorocznego Złotego Pucharu. Gola na wagę sukcesu w 88 minucie strzelił Kemar Lawrence.

Mecz finałowy CONCACAF Gold Cup 2017 zostanie rozegrany 26 lipca w amerykańskim mieście Santa Clara, więc to zespół gospodarzy wystąpi w roli faworyta. Piłkarze Stanów Zjednoczonych muszą jednak pamiętać o tej porażce sprzed dwóch lat, gdy też przecież grali na własnym boisku w Atlancie. Wtedy Jamajczycy do przerwy prowadzili 2:0 po golach Darrena Mattocksa w 30 minucie oraz Gilesa Barnesa pięć minut później. Natomiast Amerykanów stać było tylko honorowego gola strzelonego przez Michaela Bradleya w 47 minucie.

Dwa lata temu zespół Jamajki do finału doprowadził Niemiec Winfried Schaefer, a teraz uczynił to krajowy szkoleniowiec Theodore Whitmore. Ten były 120-krotny reprezentant kraju tymczasowo prowadził drużynę narodową w kilku meczach na jesieni 2007, oraz rok później. Potem był selekcjonerem przez cztery lata do czerwca 2009 do czerwca 2013, zaś trwająca kadencja zaczęła się 26 września 2016. Jako piłkarz Whitmore wystąpił w zespole Reggae Boyz w mundialu, który w 1998 roku odbył się we Francji i strzelił dwa gole w meczu z Japonią. To jak dotychczas jedyny start Jamajczyków w finałach MŚ. Na mundialu w Rosji jednak Jamajki zabraknie, bo nawet nie awansowała do ostatniej fazy eliminacji w strefie CONCACAF, co kosztowało Schaefera utratę posady.