Raymond Kopa - pożegnanie geniusza - Zbigniew Mroziński - Wywiady i publicystyka

Raymond Kopa - pożegnanie geniusza

Drukuj
Font Size Larger Font Smaller Font
Wywiady i publicystyka - Zbigniew Mroziński
Piątek, 03 Marzec 2017 18:05
W czasach, kiedy reprezentacja Polski w ogóle nie liczyła się w światowym futbolu, czyli w latach 50. i 60. XX wieku nasi kibice żyli sukcesami piłkarzy, którzy korzenie mieli w kraju nad Wisłą. Najsłynniejszym z nich i na dodatek niezwykle u nas popularnym był reprezentant Francji Raymond Kopa, który urodził się 13 października 1931 roku w rodzinie imigrantów z Polski w górniczym mieście Noeux-les-Mines, na północy Francji. Rodzina tak naprawdę nosiła nazwisko Kopaszewski.

Na początku lat sześćdziesiątych z ekipą Stade Reims przyjechał do Polski z okazji 40-lecia „Przeglądu Sportowego”. Tak ten pobyt Kopy w kraju przodków opisywał redaktor tej gazety Grzegorz Aleksandrowicz: „Podczas kilkudniowego pobytu w Polsce zdobył serca sympatyków piłki w Warszawie i Łodzi nie tylko swoją grą, lecz przede wszystkim ujmującym sposobem bycia i takim stosunkiem do otoczenia. Będąc przejazdem w Łowiczu, w którym odbywał się właśnie odpust poprosił o wspólne zdjęcie z tamtejszymi dziewczętami w strojach ludowych. Chciał je mieć na pamiątkę wizyty w kraju ojców".


Nazywany był Napoleonem Futbolu, jak Cesarz Francuzów był niewysoki – mierzył 168 centymetrów – oraz imponował cechami przywódczymi i pomysłami strategicznymi, niezależnie czy grał na środku ataku, czy na prawym skrzydle. Drużynę Stade Reims w 1956 roku poprowadził do finału Pucharu Mistrzów, w którym przegrał z Realem Madryt. Hiszpański klub od razu go sprowadził do siebie. Na trzy sezony znaczone trzema triumfami w Pucharze Mistrzów – 1957, 1958, 1959. Najbardziej bolesny był pożegnalny finał, gdy na przeciw Królewskich stanął ponownie zespół z Reims i zwycięstwo odniósł znowu Real. W Madrycie grał razem z Ferencem Puskasem, Alfredo Di Stefano i Francisco Gento, ale w 1958 roku to on zdobył Złotą Piłkę „France Football” jako pierwszy Francuz w historii.

W dużej mierze była to nagroda za świetny występ Trójkolorowych na mistrzostwach świata w Szwecji, gdzie zajęli trzecie miejsce, a on spisywał się wybornie. Ten turniej na żywo oglądał rzeczony Aleksandrowicz, i tak zapamiętał Kopaszewskiego: „Kopa był organizatorem i doskonałym współtwórcą niespodziewanych raczej sukcesów swojej drużyny. Na szwedzkich mistrzostwach świata był wprost idealnym demonstratorem techniki użytkowej w futbolu. Był większym od Pelego mistrzem w celności podań i rozmaitych zagrywek. Co można było mu zarzucić? To, że nie zawsze walczył tak ambitnie jak Brazylijczyk. Częściej myślał o całości swoich nóg, które właśnie w tym czasie oceniano na kilka milionów franków.” 


W Realu gwiazd było za dużo, więc wrócił do Reims. Rok później kontuzja uniemożliwiła mu udział w pierwszym turnieju o mistrzostwo Europy, który odbył się właśnie we Francji. A był w wysokiej formie, bo przecież za rok 1960 wybrano go najlepszym piłkarzem Francji. Dwa lata później zakończył dziesięcioletnią przygodę z kadrą narodową – na 45 występach i 18 golach. W 1967 roku mając 36 lat przestał grać w piłkę. Gdy w połowie lat siedemdziesiątych ukazała się w Polsce autobiograficzna książka Kopy po tytułem „Piłka i ja” była wręcz rozchwytywana. 25 kwietnia 2004 na starym stadionie Legii przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie Kopa został uhonorowany koszulką stołecznej drużyny z numerem 18, a z Lucjanem Brychczym kopnięciem piłki rozpoczęli mecz ekstraklasy z Górnikiem Zabrze. Sędziwi panowie w garniturach i z szalikami na szyjach byli bohaterami tego popołudnia. Wizytą w kraju przodków Pan Raymond postanowił uczcić 50-rocznicę ślubu ze swoją małżonką Christiane. Nic z gwiazdora, ot zwyczajny człowiek, który kiedyś podbijał stadiony świata. Zmarł 3 marca 2017 roku w Angers. W miejscowym klubie też kiedyś grał. 

Zbigniew Mroziński, „Piłka Nożna”
Raymond Kopa - pożegnanie geniusza
 
Podziel się newsem

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji