Chicago Fire znowu szuka w Polsce - Zbigniew Mroziński - Wywiady i publicystyka

Chicago Fire znowu szuka w Polsce

Drukuj
Font Size Larger Font Smaller Font
Wywiady i publicystyka - Zbigniew Mroziński
Środa, 21 Grudzień 2016 19:00
Niemal dwadzieścia lat temu w raczkującej dopiero Major League Soccer rewelacyjnie spisywał się zespół Chicago Fire. O jego sile stanowili Polacy - Piotr Nowak (teraz trener Lechii Gdańsk), Roman Kosecki (obecnie poseł na Sejm RP, a do niedawna również wiceprezes PZPN) i Jerzy Podbrożny.

Piotr Nowak zapisał w Chicago piękną kartę (foto: Ł.Skwiot)

Czy Legii Warszawa uda się zatrzymać Bartosza Bereszyńskiego? - KLIKNIJ!


W 1998 roku Strażacy z najbardziej polskiego miasta w Stanach Zjednoczonych z tym tercetem w składzie zdobyli mistrzostwo i Puchar USA. Kosa i Guma już po dwóch latach wrócili do Polski, Nowak zaś w tym klubie zakończył karierę dopiero w 2002 roku. Zresztą za Atlantykiem osiadł na stałe i praktycznie na dłużej pojawił się w Polsce dopiero kilkanaście miesięcy temu.

Potem również zatrudniono w Chicago Fire polskich piłkarzy, w sezonie 2008 grał tam słynny łowca bramek Tomasz Frankowski. Ale, że nie był tam tak skuteczny jak nad Wisłą, zdobył tylko dwie bramki, więc szybko wrócił do kraju. Natomiast dwa lata później w zespole z Chicago grał obrońca Krzysztof Król, ale jego amerykański sen również zakończył się po jednym sezonie. Teraz Strażakiem ma być, tak samo jak Frankowski i Podbrożny, król strzelców naszej ekstraklasy. Z tym, że nie jest to nasz rodak, lecz Serb z węgierskim paszportem Nemanja Nikolić.

Kilka miesięcy temu miał trafić do angielskiego Hull City, ale chyba sam uznał, że Championship, to liga nie dla niego. Wolał poczekać kilka miesięcy, zadebiutować w Champions League i dopiero opuścić Legię. Wybór Chicago Fire nie jest przypadkowy, bo trenerem jest tam także Serb Veljko Paunović. Zresztą zanim podjął pracę w Stanach Zjednoczonych prowadził juniorskie i młodzieżowe kadry w swojej ojczyźnie. Jego ojciec natomiast, Błagoje Paunović, z reprezentacją Jugosławii był wicemistrzem Europy w 1968 roku. Zobaczymy, czy takie serbskie Chicago Fire nawiąże do czasów, kiedy było najlepsze w MLS z Polakami w składzie.

Zbigniew Mroziński
"Piłka Nożna"
Chicago Fire znowu szuka w Polsce
 
Podziel się newsem

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji