Reforma, czyli powraca stare - Łukasz Konstanty - Wywiady i publicystyka

Reforma, czyli powraca stare

Drukuj
Font Size Larger Font Smaller Font
Wywiady i publicystyka - Łukasz Konstanty
Wtorek, 30 Czerwiec 2015 14:05
   Zachwyty nad reformami rozgrywkowymi słychać częściej niż narzekania. Okazuje się jednak, że w sporej części reforma rozgrywek w Polsce w ostatnich latach... nie miała większego sensu.
    Nie chodzi rzecz jasna ani o ekstraklasę, ani o pierwszą ligę, ale o kolejne klasy rozgrywkowe. Według zamierzeń w sezonie 2016-17 druga liga ma liczyć osiemnaście klubów, trzecia liga składać się będzie z czterech grup, czwarta z kolei to szesnaście grup wojewódzkich...
    A teraz spójrzmy, jak wyglądały rozgrywki w sezonie 2007-08. Oto trzecia liga (wówczas trzeci poziom rozgrywkowy) składała się z czterech grup (podział dokładnie taki sam, jaki ma być obecnie), za to czwarta liga - to szesnaście grup wojewódzkich... Kolejne klasy rozgrywkowe zapewne również docelowo będą wyglądały jak kilka lat temu.
    Po co więc całe zamieszanie, ciągłe zmniejszanie i zwiększanie, mieszanie przedstawicielom małych klubów w głowach? Czy nie można było pójść drogą na skróty i zamiast reformować co sezon lub dwa, by osiągnąć docelowy kształt, od razu w sezonie 2008-09 wprowadzić nowej drugiej ligi w składzie osiemnastozespołowym, a całą resztę zostawić bez zmian? Byłoby szybciej i bezboleśnie, a z pewnością udałoby się znaleźć osiemnaście drużyn, które zechciałyby uczestniczyć w rozgrywkach trzeciego szczebla i podołałyby wymaganiom organizacyjno-finansowym.
    Okazuje się jednak, że to co można było zrobić szybko, w Polsce trwać musiało osiem lat. Cóż, jedna władza woli to, inna tamto, a niewykluczone, że za kilka lat kolejne władze PZPN wymyślą znów kolejną niewiele wnoszącą reformę tylko po to, by za rok lub pięć ktoś inny przywrócił poprzedni porządek.
Łukasz Konstanty
Reforma, czyli powraca stare
 
Podziel się newsem

 
Wyniki
 
 
6 kolejka
 
  Więcej  
 
Tabela
 
 
6 kolejka
 
  Więcej  
 
Strzelcy
 
 
6 kolejka
 
  Więcej  
 
Wydarzenia
 
   
 
Więcej
 

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji