Duże pieniądze w Portugalii. Wielka Trójka z wielką kasą

Drukuj Email
Font Size Larger Font Smaller Font

Wydarzenia - Ligi zagraniczne - Portugalia
Wtorek, 12 Styczeń 2016 11:11
Przełom roku w portugalskiej piłce jest inny niż zwykle. Spekulacje dotyczące transferów ustąpiły miejsca na czołówkach gazet biznesowym negocjacjom. Kluby sprzedawały koncernom medialnym prawa telewizyjne i reklamowe. Benfica, Porto i Sporting podpisały wieloletnie umowy na łączną sumę przekraczającą 1,3 miliarda euro.

Do klubów Wielkiej Trójki zaliczamy m.in FC Porto (foto: Ł.Skwiot)

Blaise Matuidi. Ośmiornica rządzi - KLIKNIJ!

Dwaj giganci z Lizbony i jeden z północy kraju stanowią od lat wizytówkę i koło zamachowe portugalskiej piłki. Łączy je piękna historia, znakomite szkolenie i umiejętność promowania piłkarzy z Ameryki Południowej, a potem sprzedawania ich za wielkie pieniądze do najbogatszych lig. Ale Wielka Trójka ma także inną, mniej chwalebną, cechę wspólną. To ogromne długi liczone w setkach milionów euro. Wynegocjowane ostatnio umowy pozwolą bez wątpienia podnieść wiarygodność finansową, ale powinny również przełożyć się na wzrost wartości sportowej. - Cieszę się, że kluby mają kontrakty na tym poziomie. Ale zobaczymy po przedstawieniu sprawozdań i rozliczeń, jak te umowy będą realizowane w rzeczywistości, jakie to będą realnie pieniądze - zaznaczył prezydent Sportingu Bruno de Carvalho.

515 milionów Sportingu


Stara biznesowa zasada mówi, że aby coś sprzedać, musi być chętny, który to kupi. Na portugalskim rynku praw medialnych jest dwóch graczy, których pieniądze szerokim strumieniem popłyną na konta klubów. Pierwszym z nich jest NOS - przy okazji sponsor tytularny tamtejszej ekstraklasy - powstały na skutek fuzji ZON (multimedia) i Optimusa (telekomunikacja). Oprócz Portugalii działa również w Angoli i Mozambiku, zresztą jednym z największych udziałowców jest Isabel do Santos, córka prezydenta Angoli.

Drugim ważnym graczem jest MEO/Altice. Powstał z największej portugalskiej firmy telekomunikacyjnej PT (Portugal Telecom), która połączyła się z brazylijskim OI. Potem doszło jednak do skandalu związanego z niejasnym kredytowaniem i ostatecznie przedsiębiorstwo zostało kupione przez francusko-holenderski Altice (jednym ze współzałożycieli jest portugalski emigrant). Spółka prowadzi interesy między innymi we Francji, Szwajcarii, USA, Afryce i Azji.

(...)

Leszek BARTNICKI
Cały tekst można znaleźć w najnowszym numerze Tygodnika "Piłka Nożna"
Duże pieniądze w Portugalii. Wielka Trójka z wielką kasą
 
Podziel się newsem

 
Wyniki
 
 
7 kolejka
 
  Więcej  
 
Tabela
 
 
7 kolejka
 
  Więcej  
 
Strzelcy
 
 
7 kolejka
 
  Więcej  
 
Wydarzenia
 
   
 
Więcej
 

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji