Co reforma mundialu oznacza dla świata? - Świat - Wydarzenia

Co reforma mundialu oznacza dla świata?

Drukuj
Font Size Larger Font Smaller Font

Wydarzenia - Świat
Środa, 11 Styczeń 2017 09:27
Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej zatwierdziła we wtorek zmiany w formule rozgrywania mistrzostw świata. Począwszy od 2026 roku liczba uczestników mundialu zostanie zwiększona z 32 do 48. Jak ta reforma przełoży się na podział nowych miejsc pomiędzy wszystkie federacje kontynentalne?

Co reforma mundialu oznacza dla piłkarskiego świata?

FIFA zatwierdziła rewolucyjne zmiany! - KLIKNIJ!


Do tej pory najliczniej podczas mistrzostw świata reprezentowana była Europa i ten stan rzeczy nie ulegnie zmianie. Liczba reprezentacji ze Starego Kontynentu, które będą mogły zagrać na mundialu ma zostać powiększona z 13 do 16 - wynika z najświeższych przecieków.

Największymi beneficjentami reformy będą z kolei drużyny z Afryki i Azji, które zyskają zdecydowanie najwięcej. Czarny Ląd ma na mocy obecnie obowiązujących przepisów 5 miejsc (ma otrzymać 9), natomiast Azja ma aktualnie 4 miejsca (będzie mieć 8).

Po sześć miejsc na mistrzostwach mają z kolei otrzymać obie Ameryki - Południowa i Północna, a jedno przypadnie Oceanii. Nie zabraknie również spotkań barażowych, w których zmierza się ze sobą drużyny z Afryki, Azji i obu Ameryk.

Podział miejsc według kontynentów:

16 - EUROPA (53 federacje)

9 - AFRYKA (52 federacje)

8,5 - AZJA (43 federacja)

6,5 - AMERYKA PÓŁNOCNA (35 federacji)

6 - AMERYKA POŁUDNIOWA (10 federacji)

1 - OCENIA (11 federacji)

1 - GOSPODARZ

Przypomnijmy, że od 2026 roku uczestnicy mistrzostw świata będą dzieleni na szesnaście grup po trzy zespoły w każdej. Po zakończeniu pierwszej rundy rozpocznie się faza pucharowa, w której przegrywający będzie żegnał się w rozgrywkami. Wśród nowości trzeba wymienić również zmiany w meczach grupowych, które w przypadku remisów mają kończy się rzutami karnymi. Takie rozwiązanie ma pozwolić na uniknięcie sytuacji, w której poszczególne reprezentacje będzie się podejrzewało o tzw. "granie na remis".

Warto jeszcze w tym miejscu przypomnieć, że reforma formuły rozgrywania mistrzostw świata pozwoli na zwiększenie wpływów FIFA. Z tytułu organizacji mundialu federacja ma zarobić około 6,5 miliarda dolarów. Obecnie takie zarobki szacuje się na około 5,5 miliarda.


Grzegorz Garbacik


Co reforma mundialu oznacza dla świata?
 
Podziel się newsem

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji