FIFA zatwierdziła rewolucyjne zmiany! - Świat - Wydarzenia

FIFA zatwierdziła rewolucyjne zmiany!

Drukuj
Font Size Larger Font Smaller Font

Wydarzenia - Świat
Wtorek, 10 Styczeń 2017 11:11
To już przesądzone. Począwszy od 2026 roku, finały mistrzostw świata będą rozgrywane w nowej formule. FIFA zatwierdziła projekt zmian, które zakładają poszerzenie składu uczestników turnieju do 48 reprezentacji.

FIFA zatwierdziła rewolucyjne zmiany w formule mistrzostw świata

Puchar Narodów Afryki 2017. Upał w środku zimy - KLIKNIJ!

Od 1998 roku najważniejszy turniej piłkarski na świecie odbywa się formule 32-zespołowej i przez wiele lat wydawało się, że jest to system, który się sprawdził i przy którym nie należy majstrować. Jak się jednak okazało, władze FIFA uznały, że konieczne jest poszerzenie grona finalistów, i to poszerzenie dość radykalne.

Wielkim zwolennikiem tej idei był Gianni Infantino, który na początku ubiegłego roku został wybrany na prezydenta FIFA. Nowy sternik światowej federacji przez wiele miesięcy przygotowywał grunt pod przełomową reformę i w końcu dopiął swego.


Początkowo optowano za zwiększeniem liczby uczestników mundialu do 40, jednak w takim przypadku sam system rozgrywek byłby zbyt skomplikowany i mógłby rodzić sporo kontrowersji. Zdecydowano się więc na 48 zespołów, które mają zostać podzielone na szesnaście grup, po trzy reprezentacje w każdej. Do kolejnej fazy (1/16 finału - red.) wychodziłyby po dwa najlepsze, a następnie - aż do wielkiego finału - wszyscy zmagaliby się ze sobą w rundzie pucharowej, gdzie przegrywający odpada.

Na rozszerzeniu formuły mundialu mają zyskać wszystkie kontynenty, także Europa, która już dziś dysponuje trzynastoma miejscami. Stary Kontynent ma otrzymać dodatkowe trzy, a być może cztery miejsca.

Wszystko wskazuje na to, że zmiany są nieuchronne i we wtorek zostaną one oficjalnie ogłoszone. Taka decyzja będzie oznaczał, że ostatnimi mistrzostwami świata rozgrywanymi w klasycznej formule będą te w Rosji (2018) i Katarze (2022).

 O zmianach w formule mistrzostw świata wypowiedział się Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, z którym rozmawiał Przemysław Pawlak. - Wiem skąd wzięły się takie plany, dlaczego FIFA zastanawia się nad powiększeniem mistrzostw świata, ale wszystko musi mieć swój limit - powiedział.

- O współczesnym futbolu w dużej mierze decydują finanse, ja to rozumiem, niemniej jest to smutna rzecz. Przy mundialu złożonym z 48 drużyn prawdziwe emocje i tak zaczną się dopiero w 1/8 finału, już po dwóch meczach grupowych 16 zespołów wróci do domu... Tak liczny turniej finałowy może również doprowadzić do tego, że mistrzostwa świata rozgrywane będą w więcej niż jednym państwie. Natomiast nie będę zaskoczony, gdy pomysł zyska aprobatę. Dla wielu federacji powiększenie turnieju będzie oznaczało rosnące szanse wzięcia w nim udziału, co z kolei wygeneruje większe zyski. Na ten moment patrzę jednak na ten projekt z dystansem - dodał. (całość można znaleźć w nowym numerze Tygodnika "Piłka Nożna")

Grzegorz GarbacikFIFA zatwierdziła rewolucyjne zmiany!
 
Podziel się newsem
 
Wydarzenia
 
   
 
Więcej
 

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji