Historyczna zmiana. 48 drużyn na mundialu?! - Świat - Wydarzenia

Historyczna zmiana. 48 drużyn na mundialu?!

Drukuj
Font Size Larger Font Smaller Font

Wydarzenia - Świat
Poniedziałek, 09 Styczeń 2017 07:25
Najbliższy wtorek może być dniem, który już na stałe zapisze się w historii światowego futbolu. Jak bowiem wynika z informacji agencji AFP, to właśnie wtedy Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) ma ogłosić decyzję o zwiększeniu liczby uczestników mistrzostw świata.

Nowy prezydent FIFA dopiął swego?

Awans Leicester w cieniu debiutu Kapustki! - KLIKNIJ!

Od 1998 roku najważniejszy turniej piłkarski na świecie odbywa się formule 32-zespołowej i przez wiele lat wydawało się, że jest to system, który się sprawdził i przy którym nie należy majstrować. Jak się jednak okazało, władze FIFA uznały, że konieczne jest poszerzenie grona finalistów, i to poszerzenie dość radykalne.

AFP donosi, że począwszy od 2026 roku w mistrzostwach świata uczestniczyłyby aż 48 drużyny! Wielkim zwolennikiem tej idei jest Gianni Infantino, który na początku ubiegłego roku został wybrany na prezydenta FIFA. Nowy sternik światowej federacji przez wiele miesięcy przygotowywał grunt pod przełomową reformę i wszystko wskazuje na to, że w końcu dopiął swego.


Początkowo optowano za zwiększeniem liczby uczestników mundialu do 40, jednak w takim przypadku sam system rozgrywek byłby zbyt skomplikowany i mógłby rodzić sporo kontrowersji. Zdecydowano się więc na 48 zespołów, które mają zostać podzielone na szesnaście grup, po trzy reprezentacje w każdej. Do kolejnej fazy (1/16 finału - red.) wychodziłyby po dwa najlepsze, a następnie - aż do wielkiego finału - wszyscy zmagaliby się ze sobą w rundzie pucharowej, gdzie przegrywający odpada.

Na rozszerzeniu formuły mundialu mają zyskać wszystkie kontynenty, także Europa, która już dziś dysponuje trzynastoma miejscami. Jeśli reforma Infantino wejdzie w życie, to Stary Kontynent otrzyma dodatkowe trzy, a być może cztery miejsca.

Wszystko wskazuje na to, że zmiany są nieuchronne i we wtorek zostaną one oficjalnie ogłoszone. Taka decyzja będzie oznaczał, że ostatnimi mistrzostwami świata rozgrywanymi w klasycznej formule będą te w Rosji (2018) i Katarze (2022).

O co w tym wszystkim chodzi Infantino i jego przybocznym? Sprawa wydaje się dość oczywista. Więcej drużyn, to więcej meczów i dłuższy mundial, a to oznacza wzrost wpływów do kasy FIFA. Sternikom światowej federacji umyka jednak fakt, że w takiej sytuacji mundial straci na swoim prestiżu i elitarności, a jego wydłużenie w czasie na pewno nie wpłynie na wzrost atrakcyjności. Wręcz przeciwnie.Grzegorz Garbacik
Historyczna zmiana. 48 drużyn na mundialu?!
 
Podziel się newsem
 
Wydarzenia
 
   
 
Więcej
 

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji