login: hasło: Załóż konto
GRUPA A
DrużynaPkt
Brazylia BRA7
Meksyk MEK7
Chorwacja CHO3
Kamerun KAM0
GRUPA B
DrużynaPkt
Holandia HOL9
Chile CHI6
Hiszpania HIS3
Australia AUS0
GRUPA C
DrużynaPkt
Kolumbia KOL9
Grecja GRE4
Wybrzeże Kości Słoniowej WKS3
Japonia JAP1
GRUPA D
DrużynaPkt
Kostaryka KOS7
Urugwaj URU6
Włochy WŁO3
Anglia ANG1
GRUPA E
DrużynaPkt
Francja FRA7
Szwajcaria SZW6
Ekwador EKW4
Honduras HON0
GRUPA F
DrużynaPkt
Argentyna ARG9
Nigeria NIG4
Bośnia i Hercegowina BiH3
Iran IRA1
GRUPA G
DrużynaPkt
Niemcy NIE7
USA USA4
Portugalia POR4
Ghana GHA1
GRUPA H
DrużynaPkt
Belgia BEL9
Algieria ALG4
Rosja ROS2
Korea Płd. KOR1
BRA 1[32]1 CHI
HOL 21 MEK
KOS 1[53]1 GRE
KOL 20 URU
FRA20NIG
ARG 0(10)0 SZW
NIE 0(21)0 ALG
BEL 0(21)0 USA
BRA 21 KOL
HOL 0[43]0 KOS
FRA 01 NIE
ARG 10 BEL
BRA 17 NIE
HOL 0[24]0 ARG
BRA 03 HOL
NIE 0(10)0 ARG
Kraj Gospodarz - Brazylia - Gospodarz - Mistrzostwa Świata

Kraj Gospodarz - Brazylia

Drukuj
Font Size Larger Font Smaller Font
Mistrzostwa Świata - Gospodarz
Wtorek, 01 Kwiecień 2014 09:47
Mówi się o tym, że to Anglia jest kolebką futbolu. Nie można jednak nie odnieść wrażenia, że już za kilkanaście dni piłka nożna wróci do swojej prawdziwej ojczyzny, czyli Brazylii. To właśnie piłkarze z Kraju Kawy zdobyli w historii najwięcej tytułów mistrzów świata i na przełomie czerwca oraz lipca powalczą o kolejny. Jaka jest ta Brazylia i co nasz czeka podczas wizyty w tym pięknym kraju?

Być może nie wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, ale za to klimat tych mistrzostw będzie wspaniały

Immobile potwierdza: Przechodzę do BVB! - KLIKNIJ!

BRAZYLIA - Federacyjna Republika Brazylii
Powierzchnia: 8 511 965 kilometrów kwadratowych
Liczba ludności: 193 947 000
Waluta: real brazylijski
Język urzędowy: portugalski
Stolica: Brasilia

Tak, Brazylia jest bez wątpienia pięknym i ogromnym krajem. Ogromnym nie tylko pod względem terytorialnym, ale także jeśli chodzi o nierówności społeczne. Ośrodki bogactwa sąsiadujące ze strefami biedy, dzikość oraz nieprzewidywalność - tak właśnie wygląda kraj, który zorganizuje mistrzostwa świata. Podziały i napięcie nasiliły się szczególnie mocno w ostatnich miesiącach. Mieszkańcy Rio de Janeiro, Sao Paulo, Manaus i innych miast, które będą gościły najlepszych piłkarzy globu, są po prostu przeciwko organizacji turnieju w ich kraju i wpompowaniu w niego ogromnych pieniędzy. Czy można im się dziwić? Nie, ponieważ mundial w Brazylii będzie najdroższym w całej historii, a przecież 3/4 ludności tego państwa żyje na skraju biedy i nędzy.

Z wciąż podsycanych napięć i obojętności władzy, jest już niezbyt daleko do przekroczenia linii, za którą nie będzie odwrotu. Niemal każdego dnia w największych miastach Brazylii odbywają się protesty i rozróby. Tereny wokół stadionów przypominają miejsca na froncie wojennym, otoczone przez niezliczone rzesze zawodowych i świetnie uzbrojonych wojskowych oraz policjantów. Kwestie bezpieczeństwa są traktowane w Kraju Kawy priorytetowo, jednak czy w całym tym rozgardiaszu nie zapomniano o najważniejszym? O radości z wielkiego piłkarskiego święta?

Skoro już mowa o stadionach, to warto zauważyć, że ich budowa oraz modernizacja kosztowała - uwaga - 11 miliardów dolarów! To oznacza, że planowany budżet został przekroczony o 12,6 procent, a można zakładać, że wzrośnie jeszcze bardziej. Odnowienie samej Maracany kosztowało, bagatela 454 miliony euro, podczas gdy pierwotny plan zakładał, że koszt remontu tego legendarnego stadionu wyniesie 306 milionów. Podobnie sprawa ma się jeśli chodzi o pozostałe stadiony. Gigantyczne pieniądze nie pomogły budowlańcom w tym, by zakończyć pracę na arenach mundialu o czasie. Opóźnienia notujemy praktycznie wszędzie, ale najpoważniejsza wydaje się być sytuacja na stadionie Itaquerao w Sao Paulo, gdzie ma odbyć się mecz otwarcia turnieju. Jedna z trybun tego obiektu nie jest gotowa i na kilkanaście dni przed startem imprezy, nie wiadomo czy będzie.

Druga strona medalu

Obraz Brazylii tuż przed rozpoczęciem mundialu nie napawa optymizmem. To jednak tylko jedna strona medalu. Kraj Kawy to także miejsce wielkiej różnorodności, pozytywnych i zakochanych do granic możliwości w futbolu ludzi. Przekonywał o tym podczas rozmowy z PilkaNożna.pl specjalista od piłki nożnej w wydaniu brazylijskim, Bartłomiej Rabij. - Kiedyś miałem takie zdarzenie, jeszcze w Telewizji Polskiej. Wtedy miałem komentować jakiś mecz i koledzy powiedzieli mi „Wiesz co Bartek? Ty się dużo śmiejesz, masz takie pogodne usposobienie, jesteś taki bardziej misio, wiec nawet jak się pomylisz, to się uśmiechniesz i to wszystko przejdzie. Nikt się nie połapie". I właśnie tak jest z tymi Brazylijczykami. Oni mają dokładnie takie samo podejście. Nawet jeśli dadzą ciała, to się uśmiechną, machną ręką i będzie OK - powiedział.

Rabij zaznacza, że mistrzostwa świata w Brazylii prawdopodobnie nie będą dopięte na ostatni guzik pod względem organizacyjnym, ale to nie ma większego znaczenia. - Jeśli chce pan mieć porządek, super organizację i w ogóle, to jedzie pan do Niemiec albo Japonii. A jeśli chce się pan pobawić, mieć słońce, dobrze zjeść i potańczyć, to jedzie pan do Brazylii. Tam się nie jeździ po to żeby był „ordnung", żeby wszystko grało i było dopięte na ostatni guzik. Na Brazylię trzeba wziąć ogromną poprawkę, w ogóle na całą Amerykę Południową, ale na Brazylię szczególnie - dodał.

- Dlaczego? Bo gdyby tam wszystko grało i wszystko było OK, to już nie byłby ten sam kraj. Proszę sobie bowiem wyobrazić miejsce, gdzie jest cały czas gorąco, gdzie ciężko w ogóle normalnie żyć, gdzie jeśli już zaczyna padać deszcz, to piłkarze na boisku widzą na zaledwie kilka metrów. To co u nas w Polsce uchodzi za klęskę żywiołową, tam jest normalnym opadem. Taka jest właśnie Brazylia - zakończył.

Monumentalne areny

Wszyscy dobrze wiemy jak wyglądają stadiony w Ameryce Południowej. Ogromne, monumentalne konstrukcje, gdzie można spotkać roześmianych, roztańczonych i fanatycznych kibiców. Takie będą właśnie areny mundialu, począwszy od słynnej Maracany, o której szerzej pisaliśmy w tym miejscu, a na stadionie w Manus kończąc. Co ciekawe, ten ostatni obiekt położony jest w środku dżungli, w mieście, gdzie nie gra żadna licząca się drużyna piłkarska. Co więc czeka ten stadion po finałach mistrzostw świata? Chyba nietrudno się domyślić? Hołd Amazonii musiał zostać jednak oddany.

Łącznie, turniej zostanie rozegrany na dwunastu arenach w: Belo Horizonte, Brasilii, Cuiabie, Kurytybie, Fortalezie, Manaus, Natal, Porto Alegre, Recife, Rio de Janeiro, Salvadorze i Sao Paulo. Jak wyglądają stadiony w tych miastach? Przekonajcie się sami.Stadiony mistrzostw świata w Brazylii:

1. Estadio do Maracana (Rio de Janeiro) - 78,448 - KLIKNIJ!*
2. Estadio Mineirao (Belo Horizonte) - 62,329 - KLIKNIJ!
3. Estadio Nacional (Brasilia) - 72,741 - KLIKNIJ!
4. Arena Pantanal (Cuiaba) - 44,335 - KLIKNIJ!
5. Arena de Baixada (Kurytyba) - 42,247 - KLIKNIJ!
6. Estadio Castelao (Fortaleza) - 63,819 - KLIKNIJ!
7. Arena Amazonia (Manaus) - 44,351 - KLIKNIJ!
8. Estadio das Dunas (Natal) - 44,070 - KLIKNIJ!
9. Estadio Beira-Rio (Porto Alegre) - 47,100 - KLIKNIJ!
10. Arena Pernambucano (Recife) - 45,425 - KLIKNIJ!
11. Arena Fonte Nova (Salvador) - 54,610 - KLIKNIJ!
12. Arena Corinthians / Itaquerao Stadium (Sao Paulo) - 67,349 - KLIKNIJ!

* - w odnośnikach oficjalne strony poszczególnych stadionów.

Grzegorz Garbacik
PilkaNożna.pl
Kraj Gospodarz - Brazylia
 
viewart = article
category.id =
section.id =
 
Wydarzenia
 
   
 
Więcej
 

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 by piłkanożna team

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji