Hiszpańskie muchy 410: Sekrety Ernesto Valverde - "Hiszpańskie muchy" - Leszek Orłowski

Hiszpańskie muchy 410: Sekrety Ernesto Valverde

Drukuj
Font Size Larger Font Smaller Font

Leszek Orłowski - "Hiszpańskie muchy"
Wtorek, 30 Maj 2017 12:36
Sylwetkę nowego trenera Barcelony zaprezentuję obszernie w kolejnym (23/2017) numerze „Piłki Nożnej". Tutaj trzy ciekawostki pokazujące, kim on jest jako człowiek i jako fachowiec. 
Oto nowy trener Barcelony (fot. Vincent West / Reuters)

 

1. Fotograf

Ernesto Valverde znany był jako piłkarz z tego, że gdy podczas wyjazdu na mecz koledzy rżnęli w karty w hotelu, on wymykał się na miasto z aparatem fotograficznym i robił zdjęcia. Fotografia była jego wielką pasją, planował poświęcić się jej po zakończeniu kariery, ale „futbol przywiązuje człowieka do siebie, siedzi mu cały czas w głowie" - jak powiedział. Został więc trenerem, ale nadal pstryka. Jest w tym niezły. W 2013 ukazał się album będący wyborem 66 jego najlepszych fotografii z lat 2004-12. Czarno białe zdjęcia z miejsc, które odwiedził jako szkoleniowiec, spotkały się z uznaniem fachowców. 

Boski Johann spośród zawodników, z którymi pracował w Barcelonie, to właśnie Baskowi wróżył największą karierę w zawodzie trenera. „Był niezwykle inteligentny i głodny wiedzy, a poza tym zawsze grał na poważnie" - opisywał kilka lat temu Valverde. Futbol a la Cruyff jest także wzorcem, do którego nowy trener Barcelony zawsze dążył. Tyle, że dotychczas nie miał okazji pracować z na tyle silnym zespołem i na tyle dobrymi piłkarzami, by wdrożyć wszystkie swoje pomysły. 

3. Charyzmatyczny asystent

Wraz z Valverde do szatni Barcy wjedzie człowiek, o którym w Hiszpanii pisze się, że jest najlepszym asystentem w lidze hiszpańskiej a może i nie tylko. To Jon Aspiazu, który z Ernesto poznał się w 1985 roku w klubie Sestao i do dziś pozostaje mu wierny. Z jednej strony jest wybitnym znawcą zagadnień taktycznych, a z drugiej ma znakomity kontakt z piłkarzami, którzy go uwielbiają. Można by wręcz postawić tezę, że to Valverde jest dodatkiem do nie lubiącego stresu i odpowiedzialności Aspiazu, a nie na odwrót. Ale przecież talent menedżera polega na tym, by dobrać sobie odpowiednich współpracowników i ich do siebie przywiązać. 


Leszek Orłowski

Hiszpańskie muchy 410: Sekrety Ernesto Valverde
 
Podziel się newsem

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji