Stadiony Euro 2012: Stadion Miejski w Poznaniu - Stadiony - Euro 2012

Stadiony Euro 2012: Stadion Miejski w Poznaniu

Drukuj
Font Size Larger Font Smaller Font

Poznański obiekt jest drugim w Polsce obok Stadionu Narodowego, który powstał praktycznie od nowa na gruzach swojego poprzednika. W trakcie renowacji narzekano na tempo prac, koszty czy sam projekt, ale ostatecznie przy ul. Bułgarskiej stanął stadion o najwyższych, światowych standardach. W pierwszym meczu na obiekcie Lech ograł Red Bull Salzburg.

W 1980 roku, po 12 latach budowy, przy Bułgarskiej otwarty został najnowocześniejszy stadion piłkarski w Polsce. Patrząc z perspektywy czasu, aż dziw bierze, że wówczas konstrukcję zalało morze powszechnego zachwytu, skoro wzniesiono ją (jeśli to odpowiednie określenie) najprostszą z możliwych technik. W ziemi wykopano ogromny dół, a ławki zamontowano na okalających wgłębienie wałach. Pierwotnie nie było nawet oświetlenia (monumentalne, charakterystyczne dla starego stadionu przy Bułgarskiej jupitery zamontowane zostały dopiero pod koniec lat ‘80).

Po ponad 20 latach rozpoczęto renowację obiektu, który jak się ostatecznie okazało, gościł będzie piłkarzy i kibiców podczas EURO 2012. Oficjalne otwarcie stadionu nastąpiło we wrześniu 2010 roku. Najpierw przy Bułgarskiej przy akompaniamencie Royal Philharmonic Concert zaśpiewał Sting, później piłkarze Lecha w ramach Ligi Europy ograli Red Bull Salzburg.

Na stadionie może stawić się 42 tysiące kibiców (podczas EURO 2012 pojemność wynosić jednak będzie 40 tysięcy), którzy obsługiwani są w dwóch restauracjach, 27 punktach gastronomicznych, kawiarniach oraz barach. Obiekt mieści w sobie 45 lóż VIP, które łącznie przeznaczone są dla 480 osób. Śledzenie wydarzeń na płycie boiska połączone z możliwością prowadzenia negocjacji z partnerami biznesowymi wycenione zostało na około 40 tysięcy zł za rundę.

W centralnym punkcie znajduje się skybox nazywany przez pracowników stadionu „dla bardzo, bardzo, bardzo ważnych". Właśnie tam będzie przebywał Michel Platini, jeśli tylko zażyczy sobie obserwować z bliska mecz odbywający się w Poznaniu podczas EURO 2012. Francuz do loży wjedzie osobną windą wprost z podziemnego parkingu, ugoszczony zostanie cateringiem najwyższej klasy, a podłogi, po których będzie stąpał, wykonane zostały z egzotycznego drewna tekowego.

W narożniku pomiędzy I a II trybuną znajduje się serce stadionu - „centrum dowodzenia" z systemem monitoringu trybun, w którym w trakcie meczu znajdują się specjaliści z policji, straży pożarnej i służb specjalnych. Oprócz tego są tam stanowiska osób odpowiedzialnych za telebimy, speaker, oraz potężna serwerownia.

Jedynie problem mizernie rosnącej murawy przez pewien czas spędzał sen z powiek pracownikom stadionu oraz piłkarzom poznańskiego Lecha. Nieoficjalnie mówi się jednak, że lament działaczy Lecha to jedynie część taktyki mającej na celu obniżenie kosztów uzyskania możliwości operowania obiektem. Wcześniejszy zarządca mówił bowiem - wbrew medialnemu dyskursowi - że murawa jest doświetlona wystarczająco dobrze, a jej fatalny stan to efekt niepoprawnego użytkowania. Potwierdzał to między innymi specjalista pracujący na co dzień na ArenaA, celowo ściągany z Amsterdamu.

Operatorem Stadionu Miejskiego w Poznaniu będzie przez 20 lat Konsorcjum Marcelin Management i KKS Lech Poznań. Decyzja w tej sprawie zapadła ostatecznie 22 lipca 2011 roku.

Plan meczów podczas EURO 2012 na STADIONIE MIEJSKIM:

FAZA GRUPOWA:
10 czerwca 2012: C3 - C4 ; godz. 20:45
14 czerwca 2012: C2 - C4 ; godz. 18:00
18 czerwca 2012: C2 - C3 ; godz. 20:45


Piłka Nożna
fot. Paweł Kapusta

 

Stadiony Euro 2012: Stadion Miejski w Poznaniu
 
Podziel się newsem
 
Wydarzenia
 
   
 
Więcej
 

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji