Ukraina - Państwa - Euro 2012

Ukraina

Drukuj
Font Size Larger Font Smaller Font

Ukraina ma prawie dwukrotnie większą powierzchnię od Polski. To państwo, które realną niezależność od otaczających ją podmiotów uzyskało dopiero w 1991 roku.

PODSTAWOWE INFORMACJE

Powierzchnia: 603 700 km2
Liczba ludności: 45 706 126
Język: ukraiński, rosyjski
Stolica: Kijów
Waluta: 1 hrywna = 100 kopiejek (UAH)
Średnie kursy:
1 UAH = 0,34 PLN
1 UAH = 0,09 EUR
1 UAH = 0,08 GBP
1 UAH = 0,13 USD
1 UAH = 3,48 RUB

RYS HISTORYCZNY

Owszem, historia tego rejonu jest równie bogata jak w polskim przypadku, jednak przy okazji dzieje niejako sprzężone są z losami innych narodów. Niech świadczy o tym chociażby fakt, iż Ukraińcy mit założycielski wielkiej Rusi Kijowskiej dzielą z Rosjanami i Białorusinami. Swoje trzy grosze na przestrzeni wieków dorzucali w Kijowie zarówno Polacy, jak i Litwini, a przede wszystkim Rosjanie. Podczas rozbiorów obszar dzisiejszej Ukrainy podzielono na dwie części - rosyjską i austriacką. Rosjanie traktowali mieszkańców tego regionu jak swoich „troszkę innych" braci, jednak w ich mniemaniu ową inność należało zlikwidować przy pomocą rusyfikacji. W austriackim zaborze działalność prowadzili polscy konserwatyści, odlegli od idei brutalnej polonizacji. Ukraiński nurt nacjonalistyczny rozwijał się jednak w równym stopniu i w jednym, i drugim zaborze. Ostatecznie jednak absolutnie niezależne państwo Ukraina powstało dopiero około 100 lat później (Ukraina stała się „czerwona" w 1918 roku po rewolucji i inwazji bolszewików) - wolność nadeszła po upadku ZSRR i wyborze Leonida Krawczuka na pierwszego prezydenta niepodległej Ukrainy. Dziś Ukraina jest w strukturach wielu światowych organizacji z ONZ i WTO na czele. Kijowski rząd stara się również o wstąpienie w struktury UE.

NIE TYLKO EURO

Euro 2012 zagości na Ukrainie w czterech miastach - Kijowie, Charkowie, Doniecku i Lwowie. Kto wie jednak, czy goście przybywający na ME nie odwiedzą również innych miejsc tego kraju. Jeśli ktoś zdecyduje się na wycieczkę, na pewno nie będzie żałował. Oto kilka ciekawych propozycji.

Krym - niesamowite miejsce, często nazywane również państwem w państwie bądź „odkrytym muzeum". Wybierając się w tę część Ukrainy trzeba przygotować się na zadziwiającą różnorodność krajobrazu (stepy, równiny, piaszczyste i skalne wybrzeża dwóch mórz, różnorodna architektura zarówno z czasów Chanatu Krymskiego, jak i carskiego panowania). Na dodatek atrakcyjnym wydaje się panujący tutaj śródziemnomorski klimat. Największym miastem jest Symferopol, nad morzem leży piękny Sewastopol.

Odessa - oprócz wyjazdów na Krym niezwykłą popularnością zarówno wśród obywateli Ukrainy, jak i gości z Zachodu cieszą się letnie wyprawy do Odessy. W okresie wakacyjnym zdobycie biletu na pociąg jest niezwykle trudne, nawet dwa dni po rozpoczęciu przedsprzedaży (ta rusza 45 dni przed planowym odjazdem). Miasto kusi atrakcyjną pogodą, piaszczystymi, czystymi plażami, gorącą wodą w Morzu Czarnym i pięknymi zabytkami. Wielka szkoda, że Euro 2012 nie zagości w tym kurorcie.

Karpaty - istny raj dla pasjonatów dzikich, górskich wędrówek. Odnaleźć tu można wszystko, co jest potrzebne do szczęścia osób zakochanych zarówno w trekkingu, jaki i spokojnych spacerach. Zróżnicowany krajobraz daje bowiem wiele możliwości. Małe miasteczka położone są tutaj nad jeziorami, otoczone lasami, rzeczkami i potężnymi łąkami. I co najważniejsze, ukraińskie Karpaty nie są górami niebezpiecznymi. Odnaleźć tu można szczyty łagodne, wznoszące się maksymalnie troszkę ponad 2000 metrów nad poziom morza.

KUCHNIA, ALKOHOLE

Kuchnia ukraińska jest kuchnią prostą, w której dominują potrawy z mąki i kaszy. Najbardziej znaną potrawą pochodzącą z tej części świata są pierogi wypełnione najróżniejszym nadzieniem. Tradycyjnie robi się to białym serem, jednak bez problemu można kupić pierogi z mięsem czy owocami. Kolejnym, tradycyjnym daniem pochodzącym z Ukrainy jest barszcz ukraiński - zupa na burakach i słoninie ze śmietaną. Charakterystyczną cechą ukraińskiej kuchni jest fakt, że do każdej potrawy spożywa się chleb.

Spośród alkoholi największą popularnością cieszą się piwo i wódka. Szczególnie pierwszy trunek jest niezwykle rozpowszechniony. Praktycznie w każdym, nawet niedużym sklepie i przy malutkim kiosku stoi wielka lodówka z piwną zawartością. Dodać jednocześnie należy, że piwo na Ukrainie jest bardzo dobrej jakości, a ceny jeszcze niższe niż w Polsce. Na szczególną uwagę zasługują piwo Lwowskie, Czernihowskie czy Obołoń. Bardzo często można się również spotkać z tradycją zamawiania do obiadu karafki wódki. Na Ukrainie wódki się nie zapija, a zagryza.

NIE TYLKO PIŁKA

Rzecz jasna najpopularniejszym sportem na Ukrainie jest piłka nożna. Tutejsze kluby prezentują o wiele wyższy poziom sportowy od polskich. Powodów jest kilka, w tym jeden absolutnie podstawowy: pieniądze. Kluby z największych miast, regularnie sięgające po sukcesy są zabawką w rękach najbogatszych Ukraińców. Najlepszym przykładem tego jest Szachtar Donieck.

Wysoki poziom w klubach przekłada się również na grę reprezentacji Ukrainy. Wprawdzie Szewczenko i spółka nie byli na MŚ 2010 w RPA (z rywalizacji odpadli w barażach), jednak cztery lata wcześniej podczas Mundialu w Niemczech z turniejem pożegnali się dopiero w ćwierćfinale (z rywalizacji odpadli po porażce z późniejszymi mistrzami - Włochami). Dla Ukraińców występ na Euro 2012 będzie debiutem na mistrzostwach Europy.

Bracia Kliczko - absolutne gwiazdy światowego boksu. Witalij to mistrz świata organizacji WBC, który w walkach o obronę tytułu odprawiał takich pięściarzy, jak Chris Arreola, Shannon Brigs czy niedawno Tomasz Adamek. Jego brat - Władimir jest aktualnym mistrzem organizacji IBF, IBO, WBA, oraz WBO. Wielokrotnie odznaczani przez ukraińskie władze za wkład w rozwój sportu w swojej ojczyźnie.

Sergiej Bubka - jedna z największych gwiazd w historii lekkiej atletyki. Bubka to pierwszy człowiek skaczący o tyczce, który przefrunął nad poprzeczką zawieszoną na wysokości sześciu metrów. Ukraiński sportowiec halowy rekord świata poprawiał aż 18 razy. Na stadionie robił to 17 - krotnie. Absolutna legenda ukraińskiego sportu zasiada dziś we władzach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz jest przewodniczącym UKOL.

Piłka Nożna

Ukraina
 
Podziel się newsem
Państwa
 
Wydarzenia
 
   
 
Więcej
 

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji