Poznań, czyli wielkopolskie miasto „Know-How” - Miasta - Euro 2012

Poznań, czyli wielkopolskie miasto „Know-How”

Drukuj
Font Size Larger Font Smaller Font

"Ten, kto jest znany" - tak właśnie tłumaczyć należy nazwę Poznań. Starówka opanowana przez restauratorów i ich ogródki, niekończące się targi, mecze poznańskiego Lecha - z tego właśnie Poznań znany jest przede wszystkim. W najbliższym czasie wszystko to zejdzie jednak na drugi plan. W centrum uwagi będą wydarzenia związane z UEFA Euro 2012.

Zjawiając się w stolicy Wielkopolski na meczu warto jednak przy okazji na wspomniany drugi plan rzucić okiem: dowiedzieć się czegoś ciekawego o mieście i odwiedzić jego najbardziej atrakcyjne zakątki.

HISTORYCZNY FLESZ

W X wieku mały gród znalazł się we władaniu Piastów - pierwszej dynastii panującej w Polsce. Przyjęło się więc mówić, że Poznań wraz z otaczającymi go terenami to kolebka polskiej państwowości. Na wyspie Ostrów Tumski w tamtejszej katedrze pochowani są pierwsi władcy Polski - Mieszko I oraz Bolesław Chrobry. W drugiej połowie XVIII wieku doszło do rozbiorów, w wyniku których Poznań trafił pod pruskie panowanie. Miasto do Polski powróciło dopiero po Powstaniu Wielkopolskim w 1919 roku. Był to jedyny, w pełni udany zryw niepodległościowy w historii kraju. Mieszkańcy Poznania przyłożyli również swoją cegiełkę do walki z komunistycznym reżimem. W 1956 roku doszło do generalnego strajku, ulicznych demonstracji i starć z aparatem władzy, w wyniku których śmierć poniosło 65 osób. Wydarzenia w historycznym dyskursie określane są mianem „Poznańskiego Czerwca".

WARTO ZOBACZYĆ

Stary Rynek - serce Poznania, w centrum którego wzniesiony został ratusz, absolutna, renesansowa perła. W jego wnętrzu odnajdziemy m.in. Wielką Sień z bogato zdobionym sklepieniem. Na wieży natomiast codziennie, w samo południe dwa koziołki dają znany na cały kraj spektakl. Wokół ratusza rozpościerają się zabytkowe kamienice, restauracje oferujące najróżniejsze menu, puby, kawiarnie oraz nocne kluby. Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie.

Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu "Stary Browar" - to zgrabne połączenie galerii handlowej oraz artystycznej. Obiekt określany jest mianem kolejnej, poznańskiej perły architektonicznej, ponieważ galeria wbudowana została w zabytkowy, dawny Browar Huggerów. W 2005 roku "Stary Browar" uznany został przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych za najlepsze centrum handlowe na świecie w kategorii obiektów handlowych średniej wielkości.

Centrum Wycieczkowe Lech - raj dla pasjonatów i smakoszy złotego trunku. Kompania Piwowarska zaprasza do zwiedzania jednego ze swoich największych browarów. Specjalny przewodnik prezentuje proces produkcji piwa od uprawy chmielu aż po butelkowanie gotowego trunku. Wycieczka po browarze wieńczona jest degustacją we wzorcowo funkcjonującym pubie.

PIŁKA I NIE TYLKO

Lech Poznań, jako mistrz Polski z sezonu 2009/10 oraz reprezentant kraju w międzynarodowych, klubowych rozgrywkach piłkarskich jest najbardziej rozpoznawalną firmą sportową z Poznania. Tyle tylko, że oprócz Lecha w stolicy Wielkopolski funkcjonuje więcej klubów, które osiągają bądź jeszcze niedawno osiągały sukcesy i w kraju, i poza polskimi granicami. Europejski poziom prezentują kluby hokeja na trawie - Pocztowiec oraz Grunwald. Z Poznania pochodzi między innymi Szymon Ziółkowski - złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Sydney oraz kilkakrotny medalista mistrzostw świata w rzucie młotem.

Piłka Nożna
fot. Paweł Kapusta

Poznań, czyli wielkopolskie miasto „Know-How”
 
Podziel się newsem
 
Wydarzenia
 
   
 
Więcej
 

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji