Charków, czyli rolnicze i sportowe centrum Ukrainy - Miasta - Euro 2012

Charków, czyli rolnicze i sportowe centrum Ukrainy

Drukuj
Font Size Larger Font Smaller Font

Choć w Polsce skojarzenia z Charkowem zawsze naznaczone są pewną dozą patosu i tragizmu, to za naszą wschodnią granicą w małym stopniu pamięta się o wydarzeniach wiosny 1940 roku. Na Ukrainie przyjęło się mówić, że Charków żywi cały kraj - miasto to rolnicze centrum Ukrainy. Od zawsze rozwija się tutaj również bogata, sportowa tradycja.

HISTORYCZNY FLESZ

Charków założony został stosunkowo późno, bo dopiero w XVII wieku. Praktycznie od razu jednak stał się niezwykle istotnym ośrodkiem przemysłowym i naukowym. W świadomości mieszkańców zamieszkujących okręg charkowski funkcjonuje często przekonanie, że to Charków, a nie Kijów wciąż jest prawdziwą stolicą Ukrainy.

Wciąż, ponieważ miasto od 1765 roku pełniło funkcję stolicy rosyjskiej Ukrainy, a w latach 1917 - 1934 było stolicą Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Tęsknota za tamtymi czasami wydaje się jednak mimo wszystko aberracją, jeśli ma się w pamięci wydarzenia lat 1932-33 (Wielki Głód) czy mord na polskich oficerach będący częścią katyńskiej zbrodni.

Po II wojnie światowej Charków był jednym z najważniejszych ośrodków całego ZSRR (wyżej w hierarchii stawiano jedynie Moskwę oraz Leningrad). Funkcjonowały tutaj wielkie fabryki zbrojeniowe, rozwijała się nauka oraz prowadzono badania nad projektami nuklearnymi. Dziś Charków jest drugim co do wielkości ośrodkiem na Ukrainie.

WARTO ZOBACZYĆ

Plac Swobody - zajmuje powierzchnię 116 tys. metrów kwadratowych i ma kształt wydłużonej kropli. Długość placu to aż 700 metrów. Nic nie stało więc na przeszkodzie, aby podczas II wojny światowej używać tego miejsca jako lądowiska dla samolotów. Dziś odbywają się tutaj uroczyste defilady przy okazji świąt państwowych. Plac Swobody w Charkowie jest jednym z największych miejsc tego typu na świecie.

Park Szewczenki - to kompleks zieleni przyległy bezpośrednio do Placu Swobody. W ciepłe dni w parku występują uliczni artyści, a miasto urządza liczne wystawy. Bardzo popularne miejsce wśród mieszkańców Charkowa.

Cmentarz ofiar totalitaryzmu w Piatichatkach - Piatichatki jeszcze w czasie II wojny światowej były małą, podcharkowską miejscowością. Dziś jest to już część parkowa znajdująca się w obrębie miasta. W 2000 roku zbudowano tam wojskowy cmentarz, na którym spoczywa ponad 4 300 oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w ramach zbrodni katyńskiej.

Sobór Zwiastowania w Charkowie - efektowna, monumentalna katedra wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku. Sobór jest w całości wzniesiony z cegieł, natomiast ściana pokryta ikonami wykonana została z białego marmuru.

PIŁKA I NIE TYLKO

W 2009 roku związek ukraińskich dziennikarzy sportowych przyznał miastu miano najbardziej sportowego miasta na Ukrainie. Wydaje się, że jak najbardziej zasłużenie, ponieważ w Charkowie rozwinęło się wielu medalistów Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Stąd w wielki świat wypłynęła właśnie Jana Kłoczkowa, która na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney oraz Atenach zdobyła cztery złote medale w pływaniu.

Najważniejszym klubem piłkarskim w mieście jest Metalist. Jeszcze kilka sezonów temu był to typowy, ligowy przeciętniak, jednak dzięki pieniądzom Ołeksandra Jarosławskiego sytuacja uległa zmianie. Charkowski oligarcha, jeden z najbogatszych obywateli Ukrainy zainwestował w klub wielkie pieniądze, które powoli zaczynają się zwracać. Metalist regularnie plasuje się na podium w lidze ukraińskiej i występuje w europejskich pucharach.

Piłka Nożna
fot. Paweł Kapusta

Charków, czyli rolnicze i sportowe centrum Ukrainy
 
Podziel się newsem
 
Wydarzenia
 
   
 
Więcej
 

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji