Kijów, czyli kolebka słowiańskiej cywilizacji - Miasta - Euro 2012

Kijów, czyli kolebka słowiańskiej cywilizacji

Drukuj
Font Size Larger Font Smaller Font

Choć Kijów uważany jest za kolebkę słowiańskiej cywilizacji, miano ukraińskiej stolicy odzyskał w 1991 roku po 50 latach bycia w cieniu Charkowa. Najważniejsze miasto kraju w 2012 roku gościć będzie uczestników najważniejszego meczu Euro 2012: w Kijowie odbędzie się wielki finał imprezy. Łącznie w stolicy Ukrainy odbędzie się pięć meczów Euro.

HISTORYCZNY FLESZ

Niesamowitość Kijowa oddaje fakt, że na przestrzeni wieków o wpływy walczyli tutaj książęta ruscy, królowie polscy, hetmani, tatarscy chanowie, niejeden rosyjski car, a na dokładkę sowieci i hitlerowcy. Miasto założone zostało jeszcze w V wieku. Później gród systematycznie przechodził z rąk do rąk. Pierwotnie miasto było stolicą Rusi, następnie ważnym ośrodkiem Litwy i polskiej Korony. Podczas kozackiego powstania swoją siedzibę miał tutaj przywódca Kozaków, Bohdan Chmielnicki. On też stał za „oddaniem się" pod carską protekcję tej części Ukrainy. Już po I wojnie światowej Kijów stał się „czerwony", a w połowie lat '30 oddał miano stolicy Ukraińskiej SRR na rzecz Charkowa. Kijów znów jest stolicą - tym razem niepodległej Ukrainy - od 1991 roku.

WARTO ZOBACZYĆ

Złota Brama - Staropolska legenda mówi, że Bolesław Chrobry wyjeżdżając z Kijowa w 1018 roku wyszczerbił na Złotej Bramie - jednym z najbardziej znanych zabytków ukraińskiej stolicy - miecz zwany od tego momentu Szczerbcem. Najcenniejszy eksponat pamiętający jeszcze Zjazd w Gnieźnie nie mógł być jednak wyszczerbiony na Złotej Bramie, bo ta po prostu jeszcze nie istniała.

Plac Niepodległości - inaczej słynny Majdan, który niejednokrotnie był główną areną wydarzeń polityczno - społecznych. Tutaj właśnie odbywały się manifestacje związane z Pomarańczową Rewolucją. Tutaj także ukraińscy obywatele wyrażali swoje niezadowolenie podczas politycznego kryzysu w 2007 roku.

Architektura sakralna - Kijów słynie z niesamowitych, monumentalnych budowli najróżniejszych konfesji. Najsłynniejszą jest Sobór Mądrości Bożej, zwany Sofijskim, który wzniesiony został na początku XI wieku. Dech w piersiach zapiera również między innymi XVIII - wieczny Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach.

Chreszczatyk - główna ulica przebiegająca przez centrum Kijowa, przecinająca Majdan Niezależności. Zabudowywana na przestrzeni wieków różnymi stylami architektonicznymi, jednak doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej. W latach '50 odbudowana w stylu socrealistycznym. Jedną z najsłynniejszych budowli był tu tzw. Dom Kontraktowy, który pierwotnie spełniał funkcje handlowe, a później kulturalne. Bywali tutaj między innymi Adam Mickiewicz i Aleksander Puszkin.

PIŁKA NOŻNA

Oczywiście zdecydowanie najważniejszym, najbardziej znanym i utytułowanym klubem z Kijowa jest Dynamo, w barwach którego występowały i wciąż występują największe gwiazdy ukraińskiej piłki nożnej. Dynamo to multimedalista mistrzostw Ukrainy (ostatnie mistrzostwo w sezonie 2008-09), a wcześniej ZSRR. Ekipa z Kijowa dwukrotnie zdobyła Puchar Zdobywców Pucharów i jednokrotnie Superpuchar Europy. W barwach Dynama występowali tacy piłkarze, jak Ołeh Błochin czy Serhij Rebrow. Dziś barwy klubu reprezentuje Andrij Szewczenko.

W sezonie 2011-12 w ukraińskiej ekstraklasie występują jeszcze dwa zespoły z Kijowa - Obołoń oraz Arsenał. Są to jednak ekipy młode (pierwsza założona na początku lat '90, druga w 2001) i nie osiągały one dotychczas znaczących sukcesów.

Piłka Nożna
fot. Paweł Kapusta

Kijów, czyli kolebka słowiańskiej cywilizacji
 
Podziel się newsem
 
Wydarzenia
 
   
 
Więcej
 

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji