Akcja: uwolnić transfery, potrzebna od zaraz!

Drukuj Email
Font Size Larger Font Smaller Font
Adam Godlewski - Krótka Piłka
Piątek, 24 Luty 2017 12:00
Zgodnie z przepisami wprowadzonymi przez PZPN, w ekstraklasie może obecnie występować jednocześnie maksymalnie dwóch zawodników spoza Unii Europejskiej. W założeniu taki limit miał skracać drogę do wyjściowych składów uzdolnionym polskim młodzieżowcom, tymczasem pula obcokrajowców zatrudnianych przez kluby najwyższej ligi nie zmalała odczuwalnie.
Jasmin Burić, jako obywatel Bośni i Hercegowiny, jest jednym z piłkarzy, których dotyczy limit zawodników spoza UE (foto: Ł. Skwiot)

Zmieniła się jedynie narodowość importowanych nad Wisłę piłkarzy. Licznie przestali przyjeżdżać Latynosi, Afrykanie, a przede wszystkim piłkarze z krajów bałkańskich nienależących do kontynentalnej wspólnoty gospodarczej, ale w zwolnione miejsca wskoczyli Słowacy, Czesi, Węgrzy, pojawili się Belgowie, czy Francuzi. Biorąc pod uwagę interes i rozwój polskiego futbolu, nic zatem nie zmieniło się na korzyść. Zwłaszcza że jakość piłkarzy spod bandery UE często pozostawia wiele do życzenia. A niekorzystne jest również i to, że w rywalizacji choćby ze Szwajcarami – do których tak chętnie lubimy się porównywać w wielu piłkarskich aspektach – polskie kluby, z perspektywy Serbów, Ghańczyków, czy Brazylijczyków przestały być konkurencyjne. 


Cały rozwinięty piłkarsko świat monitoruje od dłuższego już czasu – i sprowadza – utalentowanych nastolatków. W takim trybie do Anglii trafił choćby Wojciech Szczęsny, a przecież nie jest jedynym polskim przykładem zawodnika wytransferowanego w bardzo młodym wieku. Zatem – zwłaszcza że finansowo lepsza część futbolowego świata uciekła nam niemożliwie – logiczne wydają się poszukiwania zdolnych chłopaków w Serbii, Bośni, Urugwaju, Kolumbii, ale też na Białorusi, czy Ukrainie znajdujących się jeszcze w wieku juniora. I poddanie takich diamentów ostatniemu szlifowi już w Polsce. Jakim jednak magnesem dla 16-18-letniego piłkarza będzie Legia, Lechia, ewentualnie Ruch, jeśli rodzice/doradcy młokosa z Argentyny, czy Macedonii ogarną, że w klubowej warszawskiej, poznańskiej, czy chorzowskiej kadrze jest już czterech starszych grajków spoza UE, a występować jednocześnie może zaledwie dwóch? To więcej niż pewne, że mając porównywalne oferty ze Szczecina i Lugano lub Sionu – nie wspominając o Bazylei – wybiorą Szwajcarię. Bo tam nikt nie stosuje tak drastycznych rozwiązań dotyczących kwestii paszportowych. Zespoły masowo ściągają i szlifują diamenty z innych kontynentów, a potem promują i sprzedają z dużym zyskiem. Zapewniając tym samym godną powielania ścieżkę rozwojową piłkarzom z krajów nawet niestowarzyszonych w żaden sposób ze Wspólnotą Europejską.

Czyli jak się chce konkurować z nieprzyzwoicie bogatymi rywalami z Anglii, Hiszpanii, Francji, czy Niemiec – to również można. Inna sprawa, że zupełnie niepotrzebnie staramy się być świętsi od papieża w kwestiach transferowych, skoro nawet najwięksi giganci obchodzą uwarunkowania narzucone przez UE, powołując się na porozumienie z Kotonu (podpisane między Wspólnotą Europejską i około 80 krajami z Afryki, oraz strefy Karaibów i Pacyfiku), ewentualnie traktując jak swoich przybyszów z innych stref walutowych, którzy mogą pochwalić się odpowiednim stażem w lidze danego kraju. Przepisy są tak konstruowane i na tyle liberalne, aby maksymalnie ułatwiać życie klubom. A nie utrudniać. Dlaczego zatem nie możemy pójść wydeptanymi już ścieżkami, tylko próbujemy wytyczać własne drogi, które prowadzą mocno pod górę?

Jedynym obowiązkiem spoczywającym na PZPN jest – i to nie tylko w mojej ocenie – wpisanie i pilnowanie minimalnej liczby Polaków w klubowych kadrach. Na poziomie co najmniej 12 (słownie: dwunastu) w szerokim składzie zgłaszanym do rozgrywek. Bo takiego rozwiązania wymaga troska o rozwój futbolu w naszym kraju i o miejsca pracy dla rodaków. A całą resztę regulacji najlepiej zastąpić mechanizmami wolnego rynku. Na dodatek: im szybciej – tym lepiej!

Adam Godlewski

TEKST UKAZAŁ SIĘ RÓWNIEŻ W NAJNOWSZYM WYDANIU TYGODNIKA "PIŁKA NOŻNA"
Akcja: uwolnić transfery, potrzebna od zaraz!
 
Podziel się newsem

 
Wyniki
 
 
6 kolejka
 
  Więcej  
 
Tabela
 
 
6 kolejka
 
  Więcej  
 
Strzelcy
 
 
6 kolejka
 
  Więcej  

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji