Wariactwo. Na szczęście wokół, a nie w Legii

Drukuj Email
Font Size Larger Font Smaller Font
Adam Godlewski - Krótka Piłka
Czwartek, 29 Grudzień 2016 22:22
Po transferach Nemanji Nikolicia do Chicago Fire i Artura Jędrzejczyka do Legii w mediach sypnęło nazwiskami kolejnych kandydatów na zawodników mistrza Polski. Dziwić się oczywiście nie sposób, bo z jednej strony klub z Łazienkowskiej ma zagwarantowany przypływ gotówki - a Amerykanie to przecież solidny płatnik - zaś z drugiej jego właściciele pokazali, że nie boją się zakupów za kwoty liczone w milionach. A skoro pięć, czy nawet ponad pięć milionów złotych wyasygnowano na obrońcę, to za ile Legia gotowa byłaby pozyskać bramkostrzelnego napastnika?

Przy Łazienkowskiej nie zamierzają wykonywać pochopnych ruchów transferowych (foto: Ł.Skwiot)

Problem z transferem Prijovicia. Trafi do rezerw Legii Warszawa? - KLIKNIJ!

Pieniądze właściwie od zawsze rozpalały wyobraźnię kibiców, a teraz - gdy w kasie Legii jest ich wyjątkowo dużo - będą zapewne tematem numer jeden. Zwłaszcza że prezes Bogusław Leśnodorski w niedawnym wywiadzie dla tygodnika "Piłka Nożna" umiejętnie podsycił temat twierdząc, że za realny uważa zakup zawodnika nawet za 3 miliony euro. Czyli za równowartość kilkunastu milionów złotych. A to przecież więcej, niż wynoszą roczne budżety takich klubów jak Arka Gdynia, Ruch Chorzów, Bruk-Bet Termalica, czy Wisła Płock. Zatem - chcemy, czy nie - mamy już ligę dwóch finansowych prędkości.


Tyle że mimo wszystko bardzo ostrożnie powinniśmy podchodzić do wszelkich kwot, które pojawiają się przy ogłaszaniu transferów. Media właściwie jednogłośnie przesądziły, że Nikolić odejdzie do MLS za około 3 miliony dolarów, tymczasem wtajemniczeni twierdzą, że kwota bazowa transferu to 1,9 mln USD. Dopiero wraz z zawartymi w umowie bonusami może sięgnąć mniej więcej 2,5 miliona. Wygląda więc na to, że jeszcze lepszy interes od stołecznego klubu zrobił reprezentant Węgier, na którego w Chicago czeka pensja w wysokości 1,35 miliona dolarów (rocznie, brutto), która z automatu gwarantuje status gwiazdy.

Latem wiele mówiło się najpierw na temat niebotycznej oferty Besiktasu za Michała Pazdana, następnie zaś doniesienia zdominowała problematyka rozbieżności przedstawionej propozycji w porównaniu z oczekiwaniami Legii. Tymczasem różnice wcale nie były wielkie. Wedle źródeł z Łazienkowskiej Turcy chcieli zapłacić 2,75 miliona euro, podczas gdy 3 miliony w pełni satysfakcjonowałoby (wówczas) zarządców stołecznego klubu. Transakcja nie doszła zatem do skutku nie z uwagi na kasowe rozbieżności. Tylko ze względu na fakt, że oferta napłynęła ostatniego dnia okienka (co uznano niepoważne w odniesieniu do uczestnika finałów Euro 2016). Przede wszystkim zaś dlatego, iż kontrahent znad Bosforu chciał się rozliczać w ratach. A powszechnie wiadomo, że pod tamtą szerokością geograficzną o rzetelnych płatników niezwykle trudno.

Dlaczego o tym wszystkim wspominam? Otóż mimo rozbicia banku w UEFA, dotąd nikt w warszawskim klubie nie rozmijał się ze zdrowym rozsądkiem. Jest więc szansa, całkiem zresztą spora, że mimo medialnego huku ruchy transferowe nie będą zakrojone na taką skalę, jak choćby wędrówki ludów oglądane jeszcze do niedawna w Gdańsku. I na przykład Waleri Kazaiszwili, którego suma odstępnego jest podobno niższa niż za Jędrzejczyka (wedle źródeł z Ł3 ma wynosić równo milion euro), Gruzin będzie musiał jeszcze się mocno napocić, aby przekonać, że warto tyle wydać na jego kartę. Bo budowa zespołu to proces. Zawodników nie wystarczy kupić, trzeba ich także zgrać, a w pierwszej kolejności zaaklimatyzować w klubie. Z czym na początku sezonu były w stolicy duże problemy. Swoją drogą, ludziom rządzącym Legią trzeba oddać, że wyciągają wnioski szybciej niż ktokolwiek w najnowszej - a pewnie nie tylko tej - historii naszej ligi. Najczęściej te właściwe...


Adam Godlewski


Wariactwo. Na szczęście wokół, a nie w Legii
 
Podziel się newsem

 
Wyniki
 
 
10 kolejka
 
  Więcej  
 
Tabela
 
 
10 kolejka
 
  Więcej  
 
Strzelcy
 
 
10 kolejka
 
  Więcej  

W serwisie aktualnie jest: 3659 Na stronie, 20 Sezonów, 1338 Klubów, 0 Na forum, 51 Ligi polskie i zagraniczne, 16475 Zawodników, 105193 Artykułów, 8147 Rozgrywek, 177 Stadionów, 24031 Multimediów, 61770 Meczów, 0 Sędziów,

© 2007 - 2017 BY PIŁKANOŻNA TEAM

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.

Akceptuję Więcej informacji